„Życzymy, abyście te dwa dni spędzili owocnie i twórczo, abyście byli pełni radości i pokoju” – powiedział ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, podczas Mszy św. rozpoczynającej Szkołę Animatorów Misyjnych I stopnia.
Połączył nas Bóg i Internet
„Dziękuję także za to, że SAM zaczyna się Mszą św., co jest pięknym podkreśleniem, że łączy nas wszystkich Bóg” – napisał p. Piotr z diecezji łowickiej.
Tegoroczna Szkoła Animatorów Misyjnych odbyła się inaczej niż zawsze. Uczestnicy nie mogli spotkać się osobiście, ale stworzyli wspólnotę za pomocą mediów społecznościowych. W jednej wierze i w jednej wspólnej misyjnej idei spotkali się na Facebooku PDM. Niektórzy, aby poznać od podstaw PDM, inni, aby sobie przypomnieć. A jeszcze inni dlatego, że od lat czują się wspólnotą Papieskich Dzieł Misyjnych. W szkoleniu uczestniczyło również kolejne już pokolenie naszych SAM-owiczów. Mamy nadzieję, że chociaż tak inne od dotychczasowych, zapadnie uczestnikom w pamięć i w serca, a za rok spotkamy się już na żywo.
Wśród 90 osób, które wcześniej oficjalnie zgłosiły chęć uczestnictwa w szkoleniu, byli przedstawiciele 30 polskich diecezji oraz Wielkiej Brytanii i Norwegii. Najliczniej była reprezentowana diecezja włocławska, tarnowska oraz archidiecezja lubelska. Towarzyszyli nam również niezgłoszeni sympatycy.
Misyjna animacja i współpraca
Pierwszego dnia głównymi tematami były Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary oraz Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Podstawowe cele PDRW, jego historię oraz założycielkę przedstawił ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA.
S. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD, przeprowadziła uczestników przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. „Tegoroczna Szkoła Animatorów Misyjnych inna niż zawsze, a jednak zgromadziła tak wielu uczestników! Cieszę się z tego, chociaż brakuje osobistego kontaktu i tych kilku spędzonych razem dni. Mam nadzieję, że w przyszłym roku na drugim stopniu uda się już spotkać «twarzą w twarz». Przez te dwa dni pewne poczucie tworzenia wspólnoty i bycia razem dawały pisane na bieżąco komentarze, przesyłane zdjęcia. Jest mi bardzo miło, kiedy widzę (lub czytam) absolwentów minionych SAM-ów, którzy dzisiaj zachęcają innych do misyjnego zaangażowania, a nawet organizują wspólne przeżywanie SAM-u on-line! To jest właśnie animacja i współpraca misyjna! Chylę czoła i gratuluję!” – powiedziała s. Monika.
Film dokumentalny „Dar dla wszystkich” to świadectwo o misjonarzach męczennikach, które tego dnia mogli obejrzeć uczestnicy szkolenia. „Cały wiek XX to stulecie męczenników. Afryka, Bliski Wschód, Azja, Ameryka Południowa, okrutne prześladowanie chrześcijan niestety nie skończyło się. Przemoc wobec chrześcijan, nie tylko fizyczna, ale i psychiczna, trwa nadal. Współczesna Europa także nie jest wolna od prześladowań. Panie, przymnóż nam wiary” – napisała p. Gizela z archidiecezji katowickiej.
Świadectwo pracy misyjnej, która jest również oddawaniem swojego życia dzień po dniu, chociaż bez przelewu krwi, przedstawiła s. Bożena Stencel FMM, która przez 20 lat pracowała w brazylijskiej części Amazonii. Podkreśliła, że jest to obszar, który jest ewangelizowany od wielu wieków, a ludzie świeccy są tam bardzo zaangażowani w ewangelizację.
Cały ten misyjny trud uczestnicy szkolenia powierzyli Miłosierdziu Bożemu podczas koronki do Miłosierdzia Bożego, prowadzonej przez misjonarki klaretynki. Wraz z siostrami uczestnicy modlili się także o misyjne powołania.
Nie tylko o misjach
Drugi dzień szkolenia rozpoczął temat dotyczący mediów społecznościowych. Podczas wykładu „Social media w służbie misji” Agnieszka Siemiątkowska przekazała podstawy komunikacji w marketingu internetowym. Podzieliła się doświadczeniem prowadzenia profili mediów społecznościowych Papieskich Dzieł Misyjnych. Zachęciła do obecności w sieci oraz do ciągłego eksperymentowania. „Działania w social mediach to wielka frajda! Odbiorcy są naszymi przyjaciółmi!” – zachęcała do korzystania z mediów społecznościowych p. Agnieszka.
Następnie ks. dr Stanisław Piekielnik podpowiedział, jak powinien zachowywać się fotograf w kościele podczas różnych uroczystości.
Natomiast ks. dr Maciej Będziński przedstawił cel, zadania oraz inicjatywy Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. „Powiem o tym Dziele księdzu, który będzie przygotowywał uczniów z naszej szkoły do bierzmowania. Warto też poruszyć temat misyjny na spotkaniu katechetów w parafii” – napisała na czacie p. Katarzyna z diecezji płockiej.
Ks. dr Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, opowiedział o duchowości bł. Pawła Manny, założyciela tego dzieła oraz o jego misji. „Szkoda, że nie możemy spotkać się jak co roku, ale z drugiej strony dzięki takiej formie w tym wydarzeniu mogło uczestniczyć więcej osób. Mam nadzieję, że mój wykład, który zwykle wygłaszam w seminariach duchownych, wzbudził się w was ciekawość i chęć do pogłębienia tematu. Dziękuję za wasze uczestnictwo i zapraszam do współpracy z papieżem Franciszkiem dla misyjnego dobra, ponieważ misje są najlepsze!” – zachęcał uczestników o. Luca Bovio IMC. „Okazuje się, że do tej pory niewiele wiedziałam o PUM. Ale lepiej późno niż wcale” – skomentowała p. Edyta z archidiecezji poznańskiej.
Film „Dusza tunezyjska”, który uczestnicy SAM-u obejrzeli tego dnia, to dokument o zamordowanym ks. Marku Rybińskim, salezjaninie, który w latach 2007-2011 pracował na misjach w Tunezji.
Ten dzień szkolenia został zakończony koronką różańcem misyjnym, prowadzonym przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim.
Dziękujemy!
„Wakacyjna Szkoła Animatorów Misyjnych to długa tradycja, ale za każdym razem czymś nas zaskakuje. Ten rok – pod hasłem COVID-19 – pokazał, że nie zawsze możemy mieć to, co byśmy chcieli, ale Bóg jest wielki w swojej łaskawości. Spotkania on-line, czytanie komentarzy, odpowiadanie na bieżąco, dodawanie znajomych. To jakaś nowa rzeczywistość, ale najcenniejsze jest to, że z tak wielu stron widać pozytywny Boży impuls – jak wiele możemy zrobić dla misji. Dziękuję wszystkim, którzy ten SAM tworzyli, pracownikom PDM i naszym współpracownikom w terenie, czyli tym, którzy ukończyli tegoroczny SAM pierwszego stopnia” – wyraził swoją radość ks. Maciej Będziński.
Na zakończenie wymiana kontaktów, podsumowań, podziękowań.
Dziękujemy, że byliście z nami. Bez was nie byłoby nas. Zapraszamy za rok, a już teraz do kontaktu i współpracy. „Już z radością myślę o przyszłym roku” – napisała na czacie p. Eliza z diecezji płockiej. My również!
ep/pdm
Zobacz nasze inne aktualności