Najnowszy projekt „Żywego Różańca dla misji” dotyczy odbudowania świątyni w parafii św. Rafała w Yakamul, w diecezji Aitape w Papui-Nowej Gwinei.
Parafia św. Rafała położona jest na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, w odległości ok. 45 km od stolicy diecezji. Jest tam ok. 4700 katolików. Położenie nad brzegiem oceanu i wilgotny klimat wpływa bardzo niekorzystnie na drewniane konstrukcje. Do zniszczeń przyczyniła się też II wojna światowa. Obecna świątynia, która ma się stać samodzielną placówką duszpasterską, nie nadaje się do użytkowania. Dlatego na prośbę biskupa tamtejszej diecezji Aitape, Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary przy pomocy róż Żywego Różańca, pragnie wesprzeć odbudowę kościoła. Według kosztorysu powstanie nowej świątyni będzie kosztować 40 tys. dolarów amerykańskich.
Papuaska diecezja Aitape
Diecezja Aitape wchodzi w skład metropolii Madang, położonej na północy Nowej Gwinei. Życie Kościoła rozwijało się tam stopniowo. Najpierw Watykan w roku 1952 powołał maleńki zalążek pierwotnej katolickiej instytucji, czyli prefekturę apostolską w Aitape. Chrztów jednak przybywało, więc w roku 1956 organizacja Kościoła katolickiego w tym miejscu została podniesiona do rangi wikariatu apostolskiego, aby w roku 1966 stać się samodzielną diecezją.
Obecnie w całej Papui-Nowej Gwinei posługuje trzech polskich biskupów oraz 65 polskich misjonarzy, a na jednego kapłana przypada 9395 mieszkańców.
Współpraca róż Żywego Różańca z PDRW
W Polsce już od wielu lat koła Żywego Różańca współdziałają z Papieskim Dziełem Rozkrzewiania Wiary przy wielu projektach. W poprzednich latach nakładem materialnym członków Żywego Różańca z Polski zostały wybudowane dwie świątynie w Tanzanii.
Członkom Żywego Różańca wciąż zależy na praktycznej obecności w życiu Kościoła powszechnego. Był to również cel bł. Pauliny Jaricot, która oprócz modlitwy w intencji szerzenia się Ewangelii zalecała wsparcie materialne. Także Statuty Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” zapraszają do wsparcia duchowego i materialnego dzieł misyjnych. Ofiara róż dzielona jest zawsze na dwie części. Jedna jest przekazywana do projektu „Żywy Różaniec dla misji” w Papieskich Dziełach Misyjnych, a druga zasila tzw. diecezjalny fundusz misyjny.
Świątynia od podstaw
Projekt odbudowy kościoła w parafii św. Rafała w Yakamul, w diecezji Aitape w Papui-Nowej Gwinei, został ogłoszony podczas Kongresu różańcowego na Jasnej Górze w czerwcu 2024 r. Szczególnie gorliwie włączyli się w ten projekt członkowie Żywego Różańca z diecezji siedleckiej. Podczas kongresu ustawili ołtarz z relikwiami bł. Pauliny Jaricot. Każdy mógł zabrać do domu obrazek z bł. Pauliną Jaricot i złożyć pierwsze ofiary na Fundusz Solidarności Misyjnej z Papuą-Nową Gwineą.
Kontynuacja dzieła bł. Pauliny
9 stycznia, w liturgiczne wspomnienie bł. Pauliny Jaricot, szczególnie przypominamy sobie, że to dzięki jej wspaniałym duchowym natchnieniom powstało Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec. Niech kolejny projekt misyjny i nasz konkretny w nim udział będzie widocznym znakiem współpracy oraz kontynuacji dzieła bł. Pauliny.
ep/pdm
Zobacz nasze inne aktualności