Tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca przebiegła pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja”. Rozpoczęła się już w piątek 2 czerwca Apelem Jasnogórskim, po którym nastąpiło nocne czuwanie. 3 czerwca na Jasnej Górze w modlitwie uczestniczyło ok. 15 tys. wiernych ze wszystkich polskich diecezji.
Tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca przebiegła pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja”. Rozpoczęła się już w piątek 2 czerwca Apelem Jasnogórskim, po którym nastąpiło nocne czuwanie. 3 czerwca na Jasnej Górze w modlitwie uczestniczyło ok. 15 tys. wiernych ze wszystkich polskich diecezji.
„Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca, którą przeżywamy pod hasłem Idźmy i głośmy jak Maryja, jest to bardzo mocne połączenie misyjne i Maryjne – opowiadał ks. Maciej Będziński z Papieskich Dzieł Misyjnych, członek Zarządu Żywego Różańca. – Przygotowywaliśmy się praktycznie przez cały rok do tej pielgrzymki, bo ona jest ukoronowaniem roku formacyjnego w Żywym Różańcu. (…) Przychodzimy dzisiaj jako żywa korona zelatorów i zelatorek, członków Żywego Różańca”.
„Członkiem Żywego Różańca jest osoba, która przez miesiąc modli się dziesiątkiem różańca w jednej intencji, która modli się w intencji papieskiej, wspiera misje, kocha Kościół, jest związana ze swoją parafią. I takie osoby tworzą koło lub różę Żywego Różańca. Nie ma ograniczeń wiekowych, nie ma granic – Żywy Różaniec ogarnia cały świat. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, cierpiących. Mamy najróżniejsze grupy różańcowe: nauczycieli, strażaków, mężczyzn, dzieci i właściwie osoba w każdym wieku może należeć do Żywego Różańca” – mówił ks. Maciej Będziński.
„Żywy Różaniec w naszej archidiecezji jest to największa wspólnota modlitewna. W każdej parafii istnieje po kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt kół Żywego Różańca. Jest to kilkanaście tysięcy róż różańcowych, które modlą się każdego dnia, wypraszając szczególne łaski dla siebie, dla rodzin, omadlają intencje Ojca Świętego i wszystkie intencje Kościoła, który prosi nas o modlitwę” – podkreśla ks. Jacek Gancarek, moderator Żywego Różańca archidiec. częstochowskiej.
Koła i róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. Pielgrzymka jest okazją do integracji wszystkich tych grup modlitewnych. W 2012 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez biskupów w czerwcu 2012 roku na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski we Wrocławiu.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w południe na szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Ukochani pielgrzymi skupieni w kołach Żywego Różańca, którzy każdego dnia modlicie się na różańcu, (…) dziękujemy za waszą modlitwę i zaangażowanie w życie parafii i diecezji. (…) Niech tegoroczna pielgrzymka jeszcze bardziej umocni waszą wiarę i pomoże odkryć piękno modlitwy różańcowej, dzięki której możemy wyprosić u miłosiernego Boga tak wiele łask. Niech różaniec będzie takim naszym przyjacielem w chwilach radosnych i bolesnych, niech towarzyszy nam przez całe życie. Otoczmy różańcem naszą Ojczyznę, rodzinę i każdego człowieka”.
„Bądźcie wszyscy pięknie pozdrowieni, bądźcie u siebie. Jak się jest u Matki, to jest się u siebie, poczujcie się przez pewien czas naprawdę przy Maryi, i podejmijcie to piękne hasło Idźmy i głośmy jak Maryja. Idźmy i głośmy orędzie Ewangelii, orędzie zawarte w Ewangelii Bożej, tej wspaniałej Ewangelii, tej Ewangelii, którą przeczytaliśmy – podkreślał w homilii abp senior Stanisław Nowak. – Na pewno każda parafia cieszy się tymi żywymi kołami modlitwy różańcowej, mają one wymiar ku Bogu, to są wspólnoty na kolanach, ale też ku człowiekowi. Bo mała ‘wspólnotka’, teraz 20 osób, dawniej 15, wspólnie odmawia różaniec i uczy się nie tylko Boga, ale i człowieka. I tak ma być, my Boga kochamy ponad wszystko, ale i bliźniego, tak jak siebie samego. I właśnie te różańcowe koła uczą tego społecznego wymiaru. Sam się czuję pielgrzymem, bo jak byłem w szkole, w szóstej klasie, ksiądz założył wśród chłopców żywą różę, a ja byłem zelatorem tej róży”.
W czasie jasnogórskiego spotkania pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej wspólnotę Żywego Różańca w Polsce.
Przed Mszą św. pielgrzymi uczestniczyli w programie słowno-muzycznym oraz wysłuchali konferencji ks. Macieja Będzińskiego „Idźcie i głoście”.
Pamiątką tegorocznej pielgrzymki jest obrazek – Matka Boża Fatimska z modlitwą św. Jana Pawła II „Poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi”.
Organizatorzy pielgrzymki już dziś zapraszają na 1. Ogólnopolski Kongres Różańcowy, który odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 6-8 września bieżącego roku pod hasłem „Różaniec ratunkiem dla świata”.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
Zobacz nasze inne aktualności