Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek wykładem ks. dr. Daniela Nowaka, dyrektora diecezjalnego PDM w diec. rzeszowskiej, wykładowcy akademickiego oraz wychowawcy w seminarium, zatytułowanym Ruchy migracyjne na świecie jako szansa dla animacji misyjnej.
Ruchy migracyjne wiążą się z inkulturacją, ekumenizmem i dialogiem międzykulturowym. Ks. Nowak zwrócił uwagę na to, że w dialogu międzykulturowym kluczowe jest wzajemne poznanie różnych grup religijnych i kulturowych. Zauważył też, że tolerancja nie oznacza przyjmowania wszystkiego bezkrytycznie, lecz powinna polegać na wysłuchaniu drugiego człowieka i przyjęciu jego perspektywy z szacunkiem. Każda kultura ma swoje wartości, ale równie ważne jest zaakceptowanie kultury, w której się znajdujemy.
Podczas Mszy św. abp Tadeusz Wojda podkreślił w homilii, że misja Chrystusa jest nieodłącznym elementem tożsamości Kościoła i każdego chrześcijanina – wszyscy jesteśmy do niej posłani i w nią włączeni. Jezus wstępując do nieba, powierzył ją apostołom, a przez apostołów każdemu z nas. „Misja ta jest podstawowa i zasadnicza dla Kościoła oraz dla każdego, kto w tym Kościele jest” – podkreślił abp Wojda. To jest misja Boża, my jesteśmy tylko narzędziami w realizacji tej posługi, którą rozpoczął Chrystus, ale musimy być świadomi, że On nas nie opuszcza, lecz zawsze nam w tej misji towarzyszy. Nawiązując do Evangelii gaudium papieża Franciszka, zaznaczył: „Nie ma Kościoła bez tej misji, nie ma kapłana bez tej misji, nie ma chrześcijanina bez tej misji. Ona jest naszą tożsamością”.
Wtorek poświęcony był na obrady oraz przedstawienie bieżącej sytuacji dyrekcji krajowej PDM i Wydawnictwa Missio-Polonia. Ks. Maciej Będziński przedstawił podsumowanie pastoralne i finansowe roku 2024. Sekretarze poszczególnych dzieł oraz dyrektor wydawnictwa podsumowali inicjatywy i współpracę w 2024 roku oraz zaprezentowali plany na kolejny rok.
O Centrum Formacji Misyjnej, będącym jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, opowiedział ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor CFM. Podkreślił istotną rolę tego miejsca w formowaniu duchowieństwa i świeckich do pracy misyjnej.
Mszy św. na zakończenie spotkania przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W homilii, nawiązując do Roku Jubileuszowego, przypomniał, że jako chrześcijanie nie możemy mieć nadziei bez wiary w Jezusa Chrystusa, a tym bardziej nie możemy bez niej o Nim mówić tym, do których jesteśmy posłani, zwłaszcza w kapłańskiej i misyjnej posłudze. „Tam, gdzie jest obecny Jezus, tam jest nadzieja i nowe życie, tam też jest prawda i właściwy kierunek naszego pielgrzymowania, bo przecież to On, Jezus, Boski Odkupiciel sam jest Drogą, Prawdą i Życiem” – podkreślił bp Piotrowski.
Zebranie było okazją do podsumowania dotychczasowych inicjatyw, omówienia wyzwań związanych z animacją misyjną oraz podziękowania za stałe zaangażowanie i współpracę diecezji z PDM.
Zobacz nasze inne aktualności