Papież Franciszek wzywa w maju cały Kościół i wszystkie rodziny do modlitwy różańcowej o ustanie pandemii koronawirusa. Szczególnie liczy na nas — ludzi Żywego Różańca.
Papież Franciszek wzywa w maju cały Kościół i wszystkie rodziny do modlitwy różańcowej o ustanie pandemii koronawirusa. Szczególnie liczy na nas — ludzi Żywego Różańca W liście apostolskim papież Franciszek wzywa nas do odkrycia na nowo piękna i mocy odmawiania różańca w domu: „Zbliża się maj, miesiąc, w którym lud Boży szczególnie żarliwie wyraża swoją miłość i nabożeństwo do Dziewicy Maryi. Do tradycji tego miesiąca należy odmawianie różańca w domu, w kręgu rodzinnym. Do docenienia tego wymiaru domowego, także z duchowego punktu widzenia, «zmusiły» nas ograniczenia pandemii”.
Jak ważne jest wezwanie papieża Franciszka do modlitwy różańcowej i jakie znaczenie ma odpowiedź na ten apel, wiedzą róże różańcowe, czyli ponad dwa miliony osób w Polsce.
Najważniejsza modlitwa Kościoła to Eucharystia. Drugą modlitwą najbardziej sprawdzoną w Kościele jest różaniec. Święty Jan Paweł II wskazywał, że w różańcowe tajemnice można wpleść wszystkie sprawy dotyczące życia osobistego i rodzinnego, wydarzeń w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Różaniec tętni życiem ludzkim, składa się z części radosnej, światła, bolesnej oraz chwalebnej. Obecnie jedną z tych bolesnych tajemnic, które powinniśmy połączyć z różańcem, jest epidemia koronawirusa. W tajemnicach różańca chcemy uciekać się do Pana Boga, przez przyczynę naszej Matki i Królowej, aby popatrzył na nas łaskawym okiem i zatrzymał zarazę, pomógł nam przezwyciężyć trudny czas pandemii.
Papież Franciszek świadom tego, czym jest modlitwa różańcowa, jak wielkie jest jej bogactwo i siła, u progu maja, miesiąca poświęconego Maryi, wzywa nas wszystkich do tego, abyśmy byli ludźmi różańcowymi, aby Maryja wypraszała nam u swojego Syna szczególne łaski i była nam obroną.
Wzorem swoich poprzedników: Piusa V, Innocentego XII, Leona XIII i świętego Jana Pawła II, którzy wskazywali, że ocalenie w trudnych sytuacjach dziejowych przyjdzie przez różaniec, papież Franciszek wzywa cały Kościół do modlitwy różańcowej. Maryja w swoich objawieniach powtarza, kto będzie odmawiał różaniec, otrzyma wyjątkowe łaski. Różaniec jest lekarstwem na wszystkie nasze choroby. Papież przypomina, że jest on skuteczną obroną przed wszelkim złem. Dlatego podejmijmy to wielkie papieskie wołanie o modlitwę różańcową.
Dziękuję wszystkim – osobom indywidualnym, wspólnotom rodzinnym, kapłańskim i zakonnym – którzy od początku koronawirusa w Polsce, odpowiadając na zachętę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmują codzienną modlitwę różańcową o ustanie pandemii. Tę intencję codziennie do modlitwy dołączają członkowie Żywego Różańca.
Wezwanie papieskie staje się dla nas zachętą, abyśmy nie ustawali w żarliwości różańcowej i aby tę modlitwę podjęli wszyscy.
Zachęcam, aby wszyscy członkowie Żywego Różańca stając się wielkim chórem różańcowym, do stałych intencji – za dzieło misyjne Kościoła, za rodziny i o pokój – dołączyli tę szczególną intencję o ustanie pandemii i odmawiali po skończonym różańcu jedną z tych modlitw, które papież Franciszek podaje na ten trudny czas dla nas i dla całego świata.
Z darem modlitwy
moderator krajowy Żywego Różańca
ks. dr Jacek Gancarek
Zobacz nasze inne aktualności