NOWA DZIEDZINA NAUKI
Bioetyka jest dość nową dziedziną nauki, ma bowiem dopiero około 50 lat. Bada i ustala normy etyczne zachowania człowieka w sferze życia i zdrowia. To nauka o tym, co dobre, a co złe w postępowaniu wobec życia. Jest racjonalna (bo jej fundamentem jest myślenie i filozofia), powszechna (dotyczy wszystkich, bez względu na kulturę czy religię) i interdyscyplinarna (korzysta z osiągnięć biologii, medycyny, prawa, filozofii). Sama w sobie nie jest ani religijna, ani świecka. Nie opiera się na teologii ani Objawieniu, a narzędzia i metody naukowe czerpie z filozofii. Służy człowiekowi i broni godności każdej osoby ludzkiej: jedynej i niepowtarzalnej, istniejącej ze względu na siebie samą, posiadającej absolutną i fundamentalną wartość i godność, ponieważ osoba jest kimś, nie czymś.
WSKAZUJE NA BOGA
Jako chrześcijanie wierzymy, że każda osoba została powołana do życia przez Boga. Pan mówi: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię” (Jr 1,5). Niezależnie od szerokości geograficznej czy ideologii, z którą się zgadzamy lub nie, nikt z nas sam siebie do życia nie powołał. Człowiek próbuje życie dawać i je odbierać, ale nawet bez zagłębiania się w naukowe statystyki czy rozważania, znamy zapewne wiele sytuacji, w których mimo usilnych starań człowieka nie dochodzi do poczęcia nowego życia lub czyjeś życie kończy się w najmniej oczekiwanym momencie. Po prostu, nikt z ludzi nie jest panem życia. O tym właśnie przypomina nam bioetyka.
Módlmy się, aby wobec nowych wyzwań bioetyki chrześcijanie zawsze angażowali się na rzecz obrony życia, poprzez modlitwę i działanie.
s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD
Zobacz nasze inne aktualności