STAROŚĆ TO WARTOŚĆ
Dawniej starość kojarzyła się z mądrością wynikającą z doświadczenia życiowego sędziwej osoby. Czymś naturalnym było dbanie o starszych, a także korzystanie z ich porad czy po prostu wysłuchiwanie historii ich życia i miejsc, gdzie dane było im przebywać. W wielu kulturach afrykańskich do tej pory ważną rolę w lokalnych społecznościach pełni starszyzna: rozstrzyga różnego rodzaju spory, pomaga podejmować decyzje, przekazuje wartości i kulturę.
WSPARCIE DLA OPIEKUNÓW
Obecnie jednak często starsze osoby, zwłaszcza te dotknięte chorobami, są spychane na margines, ich zdanie liczy się coraz mniej, uważane są za niepotrzebny balast. W wielu krajach legalna staje się eutanazja i dla wielu społeczeństw jest to coraz bardziej naturalny sposób „radzenia sobie” ze starością i chorobą. Ogromnie ważna jest więc nasza modlitwa za rządy i społeczeństwa, by otaczały troską osoby starsze i schorowane, także poprzez wspieranie tych, którzy bezpośrednio się nimi opiekują.
SKARB SPOŁECZEŃSTWA
Franciszek często powtarza, że naród, który nie szanuje ludzi starszych, nie ma przyszłości, ponieważ traci pamięć. Papież apeluje, by opiekować się seniorami, bo są skarbem społeczeństwa. Zauważa, że społeczeństwa powinny doceniać dobro, które niesie ze sobą starość. Jego zdaniem ma to szczególne znaczenie dla ludzi młodych. Przyszłość danego narodu zakłada dialog i spotkanie starszych z młodymi, aby tworzyć społeczeństwa bardziej sprawiedliwe, ludzkie, chrześcijańskie.
Módlmy się, aby rządy i lokalne wspólnoty wspierały zaangażowanie służb medycznych w opiekę nad osobami chorymi i starszymi, szczególnie w najuboższych krajach.
Magdalena Negewo, świecka misjonarka
Zobacz nasze inne aktualności