„Misje sercem Kościoła” to hasło 97. Światowego Dnia Misyjnego, który w tym roku obchodzimy 22 października. Jest to święto Papieskich Dzieł Misyjnych i całego Kościoła. Dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny.
Każdego roku w trzecią niedzielę października Kościół powszechny przeżywa Światowy Dzień Misyjny. Jest to czas intensywnego zaangażowania na rzecz tych, którzy jeszcze nie słyszeli Dobrej Nowiny o Zbawicielu, oraz wzmożonej animacji w parafiach, szkołach, seminariach czy zgromadzeniach zakonnych.
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Misyjnego, w Polsce zwanego Niedzielą Misyjną, 18 października w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Spotkanie poprowadził ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, który zaprezentował orędzie papieża Franciszka zapraszającego do misyjnego zaangażowania. Dyrektor krajowy PDM zauważył, że w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek opiera się na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach zmierzających do Emaus (por. Łk 24, 13-35). Papież szczególną uwagę zwraca na przemianę, jaka zachodzi w uczniach po spotkaniu ze zmartwychwstałym Chrystusem. Wskazuje na ich rozpoznające Jezusa oczy, ich „rozpalone serca” oraz „nogi gotowe do drogi”. „Nie można prawdziwie spotkać Jezusa Zmartwychwstałego i nie zostać rozpalonym pragnieniem opowiedzenia tego wszystkim. Dlatego pierwszym i głównym bogactwem misji są ci, którzy rozpoznali Chrystusa Zmartwychwstałego w Piśmie Świętym i w Eucharystii i którzy noszą w sercu Jego ogień, a w swoim spojrzeniu Jego światło. Mogą oni dać świadectwo życia, które nigdy nie umiera, nawet w najtrudniejszych sytuacjach i najbardziej mrocznych chwilach” – zacytował papieża Franciszka ks. Będziński.
Następnie dyrektor krajowy PDM przybliżył hasło tegorocznej Niedzieli Misyjnej „Misje sercem Kościoła”. „W tradycji hebrajskiej serce to ośrodek spotkania i miejsce dokonywania wyborów. Święty Jan Paweł II mówił o sercu jako o wewnętrznym sanktuarium, w którym słyszy się głos Boga.. Zadając pytanie o kondycję Kościoła, polecam zapytać o misyjność tego Kościoła” – mówił ks. Będziński.
Z pytaniem, w jaki sposób realizować to hasło w diecezji i parafii, ks. Będziński zwrócił się do obecnego na konferencji bp. Szymona Stułkowskiego, ordynariusza diec. płockiej, członka Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
„Kiedy udzielam młodzieży sakramentu bierzmowania, dziękuję rodzicom, że zrealizowali zobowiązanie, które podjęli, przynosząc dzieci do chrztu kilkanaście lat wcześniej. Teraz ponownie je przyprowadzili, a młodzi potwierdzają, że przychodzą, bo sami tego chcą. To pokazuje, że działalność misyjna w parafii i rodzinie, która przekazuje wiarę, jest żywa. Oczywiście to wszystko mogłoby być bardziej gorące i promieniujące, ale podziękowanie rodzicom, że spełnili swoją rolę, do której zobowiązali się w mocy Ducha Świętego, trochę im chyba dodaje skrzydeł” – mówił bp Stułkowski.
Biskup Stułkowski podzielił się też swoim doświadczeniem posyłania do krótkoterminowej pracy misyjnej studentów z Akademickiego Ruchu Misyjnego w Poznaniu, który to pomysł pragnie realizować także w środowisku młodzieżowym w diec. płockiej.
Na pytanie, jak wygląda świadomość misyjna mieszkańców wspólnoty kościelnej w RPA, odpowiedział kolejny gość konferencji.
Ks. Zbigniew Chwaja SCJ, do niedawna posługujący przez wiele lat w RPA, a obecnie sekretarz Misji Zagranicznych Księży Sercanów, zauważył, że świadomość misyjna w danym kraju zaczyna się od samego misjonarza i jego starań, aby nią się dzielić. Podkreślił, że duchowość sercańska polega na dzieleniu się sercem Pana Jezusa, ale też osobistym przeżywaniem wiary. „Skoro doświadczyliśmy miłości Bożej i jesteśmy wewnętrznie o niej przekonani, niesiemy ją w sercu, to chcemy się nią podzielić z potrzebującymi, a w Afryce jest ich cała masa. Gdy wyjeżdżałem z RPA, jeden z moich parafian powiedział, że wszyscy bardzo sobie cenią moje kazania i pracę duszpasterską, ale najważniejsze było dla niego to, że byłem w tej wspólnocie” – powiedział ks. Chwaja.
Na koniec konferencji ks. Jarosław Tomaszewski, przez osiem lat misjonarz w Urugwaju, a obecnie sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, podsumował projekty zrealizowane dzięki funduszowi solidarności PDRW z Niedzieli Misyjnej 2022. Stwierdził, że materialna pomoc misjom, mimo niedawnej pandemii, zwiększa się, co napawa optymizmem.
Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą fundusz solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 2023 r. sfinansowały projekty na kwotę 1 006 113 USD, z czego 749 156 USD przeznaczono na projekty o różnym charakterze, realizowane w trzech krajach: Tanzanii, Tajwanie i Kazachstanie. Z kolei 65 771 USD przekazano na utrzymanie domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych, a 191 185 USD na funkcjonowanie sekretariatu generalnego w Rzymie.
Sekretarz krajowy PDRW i PDPA zachęcił media do propagowania akcji AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów), która od jedenastu lat wspiera kształcenie przygotowujących się do stanu kapłańskiego w Kościołach misyjnych, oraz do składania cegiełek na misje na platformie Papieskich Dzieł Misyjnych misjomat.org.
Celem Papieskich Dzieł Misyjnych jest kształtowanie współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła i zachęcanie wszystkich wierzących w Chrystusa do zaangażowania w ewangelizację świata. Obecnie 40% krajów na świecie to wciąż terytoria misyjne.
Tekst: M. Krystecka
Fot. K. Kopania
Zobacz nasze inne aktualności