Listopad to miesiąc szczególny – rozpoczynamy go od Uroczystości Wszystkich Świętych, Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, by płynnie wejść w modlitwę za prześladowanych chrześcijan. Druga niedziela listopada w Polsce jest Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, a trzecia to Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół. Taka kolejność ukazuje nam pewną tajemnicę Kościoła. Oto w jednym czasie spotykają się trzy rzeczywistości duchowe: świeci wielbią Boga w niebie, męczennicy składają świadectwo swojej wiary, a naszym zadaniem jest żywa i świadoma modlitwa.
Przed nami dwie niedziele, kiedy z całym Kościołem modlimy się za prześladowanych chrześcijan.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – 10 listopada
10 listopada obchodzimy XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pamiętamy tego dnia o całym Kościele prześladowanym za wiarę. Wśród prześladowanych jest także wielu misjonarzy – szczególny dzień modlitwy za misjonarzy męczenników obchodzony jest co roku 24 marca.
Hasłem „SOS dla Ziemi Świętej” pragniemy nagłośnić sytuację wierzących w miejscu, które jest kolebką chrześcijaństwa, a które dziś zmaga się z eskalującymi konfliktami i coraz większym ubóstwem. Ziemia Święta – obejmująca Izrael, Palestynę i część krajów sąsiednich – jest domem dla miejsc świętych chrześcijan, ale też obszarem, gdzie życie codzienne staje się coraz trudniejsze i bardziej niepewne.
Materiały liturgiczne na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym (link)
Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół – 17 listopada
Według obecnych szacunków Światowego Indeksu Prześladowań, około 365 milionów chrześcijan na świecie spotyka się z bardzo wysokim lub ekstremalnym poziomem prześladowań i dyskryminacji ze względu na wiarę w Jezusa Chrystusa.
Każdego roku stowarzyszenie Open Doors zaprasza wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, by w swoich parafiach, wspólnotach i grupach modlitewnych modlili się za konkretne kraje ze Światowego Indeksu Prześladowań. W tym roku pragniemy szczególnie modlić się za Koreę Północną i Iran.
Zachęcamy, by każdy z nas znalazł w listopadzie chwilę na modlitwę za prześladowanych chrześcijan, współczesnych męczenników za wiarę. Ze strony www.opendoors.pl/MDM można pobrać materiały (scenariusz spotkania, świadectwa, prezentacja, nagrania) do wykorzystania podczas wspólnej modlitwy we wspólnotach lub po prostu w gronie rodziny lub znajomych.
Pamiętajmy, że nie ma dwóch Kościołów – jeden prześladowany, a drugi wygodny, kanapowy – jest jeden Kościół i jest to Kościół i tryumfujący w niebie, i prześladowany, i modlący się za siebie nawzajem.
Zobacz nasze inne aktualności