Zakończył się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Jak świętowały go dzieci z ognisk misyjnych w Polsce?
Na zdjęciu: Misyjna Jutrzenka ze Skoczowa podczas Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego świętuje jubileusz 25-lecia swojej działalności.
Spotkania diecezjalne, spotkania z misjonarzem w parafiach i szkołach, wystawy, koncerty, konkursy, kiermasze, Msze święte i nabożeństwa, inscenizacje, musicale i pielgrzymki, gry terenowe i quizy, pieczenie i kiermasz „babeczek” – nie sposób zliczyć ani opisać wszystkich inicjatyw, które podjęli opiekunowie ognisk PDMD wraz ze swoimi podopiecznymi we wszystkich diecezjach w Polsce. Zachwycające efekty ich pracy wynikały nie tylko z ich talentów i umiejętności, ale także z otwartości na współpracę, z serca pełnego zapału i gotowości do zaangażowania w misyjną animację we wszystkich możliwych aspektach.
W kilku diecezjach z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego zorganizowano diecezjalne spotkania kongresowe, a ich program był bogaty w świadectwa misjonarzy i animatorów, inspiracje, pomysły i propozycje misyjnego zaangażowania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na zdjęciu Msza święta podczas Diecezjalnego Spotkania Misyjnego w Działdowie. Fot. K. Wrombel, dzialdowo.pl
To była to przepiękna uczta dla ducha – relacjonują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku, którzy pod opieką p. Krystyny Kowalskiej i Ewy Rogozińskiej wzięli udział w Diecezjalnym Spotkaniu Misyjnym w Działdowie (diecezja toruńska). Poruszył ich musical pt. „Dzieci misji”, przygotowany przez dzieci i młodzież z Parafii pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim (w reżyserii p. Justyny Prais). „Barwne stroje i niezwykła harmonia głosów sprawiły, że w wyobraźni wraz z bohaterami przemierzaliśmy wszystkie kontynenty” – wspominają uczestnicy.
Podczas niedziel, a także w tygodniu, do modlitwy i ofiarności dla misji „mali misjonarze” inspirowali niezwykle pomysłowo i starannie przygotowaną oprawą liturgiczną Mszy św. (stroje, śpiewy, dekoracja, modlitwa wiernych, procesja z darami).
Procesja z darami podczas Mszy świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim. Fot. s. Katarzyna Murawska FMM.
Misyjne nabożeństwa w szkołach i parafiach były wzruszającymi wydarzeniami, bogatymi w środki wyrazu, które bardzo silnie angażowały ich uczestników i pozostały w pamięci na dłużej. Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny stał się inspiracją do założenia (bądź wskrzeszenia) kół różańcowych.
Święci Pastuszkowie. Eucharystyczna Dziecięca Godzina Święta przygotowana przez PDMD w parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie (archidiecezja gnieźnieńska. Fot. Justyna Borucka
Październik 2019 był dla polskich dzieci również nadzwyczajny pod kątem twórczości muzycznej dla misji. Z tej okazji powstało wiele piosenek. Począwszy od grup uczestniczących w polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego PDMD „Wyśpiewać misje” (Zobacz prezentację piosenek konkursowych) po liczne wydarzenia, takie jak koncerty, musicale, nagrania i prezentacje utworów w mediach społecznościowych.
Młodzi czytelnicy „Świata Misyjnego” z radością odpowiedzieli też na prezenty od dzieci w Boliwii. Przyjęli podarunek i podjęli modlitewne zobowiązanie. W wielu szkołach zorganizowano warsztaty misyjnego różańca, a na jego zakończenie kiermasz prac.
Ognisko misyjne PDMD w Poznaniu. Fot. Honorata Dzida
Wielu animatorów i nauczycieli z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego sięgnęło po przedstawienia teatralne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się postać świętej Tereski od Dzieciątka Jezus, której droga do świętości silnie wiąże się z historią i duchowością Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Ognisko Misyjne w Przemyślu. Fot. s. Wiktoria Komańska
Ognisko Misyjne w Kadzidle (diec. łomżyńska). Fot. s. Małgorzata Szyszka
Ognisko Misyjne z Komprachcic (diec. opolska). Fot. s. Nikola Bednarek
Misyjny montaż słowno-muzyczny w Zespole Placówek Oświatowych w Leopoldowie. Fot. Beata Kornas
Do różnego rodzaju twórczej aktywności doskonale motywują dzieci wszelkiego rodzaju konkursy. Nic zatem dziwnego, że wielu opiekunów sięgnęło po to narzędzie animacji. Najczęstszym tematem konkursów szkolnych, parafialnych i diecezjalnych był misyjny różaniec. Wyjątkową postacią związaną z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym była dr Wanda Błeńska. W szkołach w jej rodzinnym mieście Poznaniu zorganizowano „DOKTAIADĘ” (olimpiadę szkolną z wiedzy na jej temat). Postać Pani Doktor była także inspiracją w tegorocznej edycji konkursu „Mój kolega z Buluby”, który od kilku lat organizuje p. Honorata Dzida ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Poznaniu. Konkurs ten przybliżał dzieciom nie tylko postać misjonarki, ale również życie ich rówieśników w Ugandzie, a także możliwości różnorodnego, twórczego zaangażowania w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Misyjna animacja w Szkole Podstawowej nr 3. Przygotowanie do konkursu “Mój kolega z Buluby”.
Fot. Z archiwum Honoraty Dzidy
Wydarzenia związane z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym w szkołach i parafiach na bieżąco relacjonowała s. Katarzyna Murawska FMM na profilu fb Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci ZOBACZ.
Zobacz nasze inne aktualności