W Światowym Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się Majowa Sobota Misyjna, połączona z modlitwą za Kościół w Chinach oraz dziękczynieniem za 100-lecie prowincji Towarzystwa Jezusowego w Polsce. Spotkanie przypadło w przeddzień Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego oraz we wspomnienie św. Andrzeja Boboli SJ – patrona Polski, jezuity i misjonarza.

Majowa Sobota Misyjna przypadła w przeddzień Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego oraz we wspomnienie św. Andrzeja Boboli SJ – jezuity, patrona Polski, misjonarza i męczennika za wiarę katolicką – obchodzone 16 maja. Papież Pius XII poświęcił św. Andrzejowi Boboli encyklikę Invicti Athletae Christi („Niezwyciężony bohater Chrystusowy”), jedyną w historii Kościoła powszechnego encyklikę dedykowaną wyłącznie jednemu świętemu.
W Światowym Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wierni modlili się w papieskiej intencji na maj: „Módlmy się, aby wszyscy – od dużych producentów po drobnych konsumentów – unikali marnowania żywności i dążyli do zapewnienia każdemu dostępu do pożywienia dobrej jakości”.
W ufnej modlitwie dziękowano także za 100-lecie posługi prowincji Towarzystwa Jezusowego w Polsce oraz proszono o Bożą opiekę dla ojców jezuitów za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Warto wspomnieć, że z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Prowincji Południowej i Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w Polsce do Krakowa i Warszawy przybył przełożony generalny jezuitów, o. Arturo Sosa SJ – duchowny pochodzący z Wenezueli – w dniach 15–16 maja.
Świętemu Andrzejowi Boboli powierzano również naszą Ojczyznę. Modlono się także o opiekę Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych dla Kościoła w Chinach oraz o potrzebne łaski dla Stowarzyszenia „Sinicum” im. Michała Boyma SJ z okazji 15-lecia jego działalności.
Modlitwa rozpoczęła się o godz. 15.00 Godziną Miłosierdzia. Następnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kilku językach oraz Akt zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu. Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Rozważania do Godziny Miłosierdzia przygotował, a homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. dr hab. Bogdan Zbroja, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pełniący również posługę duszpasterską w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Liturgii przewodniczył ks. dr hab. Paweł Maciaszek, były dyrektor Instytutu Dziennikarstwa „Ignatianum” (w latach 2019–2022).
W modlitwie uczestniczyła również s. dr Aleksandra Huf SSpS, współzałożycielka Stowarzyszenia „Sinicum” im. Michała Boyma SJ, odznaczona w maju 2025 r. przez prezydenta Polski Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski..
Siostra Aleksandra Huf, werbistka, modliła się podczas Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz czytała lekcję podczas Mszy św. Przed liturgią słowa zwróciła się do pielgrzymów z prośbą o modlitwę za katolików w Chinach. Jak podkreśliła, w trzech miejscach w Chinach znajdują się relikwie pierwszego stopnia św. Siostry Faustyny, odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego w języku chińskim, a w wielu świątyniach znajdują się obrazy Jezusa Miłosiernego.

„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny został przetłumaczony na język chiński przez o. Artura Wardęgę SJ, wieloletniego misjonarza w Chinach i na Tajwanie. Papież Benedykt XVI w Liście do katolików w Chinach, podpisanym w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 27 maja 2007 r., napisał m.in.:
„Kościół, mając zawsze i w każdym miejscu charakter misyjny, jest wezwany do głoszenia Ewangelii i dawania świadectwa”.
Ojciec Artur Wardęga SJ podkreślał, że katolicy w Chinach przyjęli ten list z wielką radością, czując wsparcie papieża i Kościoła powszechnego.
Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił w 2007 r. papież Benedykt XVI, wyznaczając na jego obchody dzień 24 maja – liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. W tym dniu katolicy na całym świecie jednoczą się duchowo z Kościołem w Chinach, którego wierni doświadczają prześladowań i represji.
W tym roku Dzień Modlitw za Kościół w Chinach przypadł w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 24 maja. Św. Jan Paweł II podpisał encyklikę o Duchu Świętym Dominum et Vivificantem („Pan i Ożywiciel”) właśnie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 18 maja 1986 r., w 66. rocznicę swoich urodzin. W tym roku przypada 40. rocznica ogłoszenia tej encykliki, o czym wspomniał papież Leon XIV podczas audiencji generalnej w Watykanie 20 maja br.
Podczas Soboty Misyjnej, w pobliżu ołtarza, znajdowała się dekoracja przedstawiająca Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych z sanktuarium maryjnego w Sheshan – patronkę Kościoła katolickiego w Chinach.
Agata Schönborn
Akademicki Ruch Misyjny
Zobacz nasze inne aktualności