Po raz 25 w okresie Bożego Narodzenia do naszych drzwi zapukają Kolędnicy Misyjni z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Z tej okazji 14 grudnia 2017 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tę akcję. Spotkanie rozpoczęła scenka kolędnicza „Dzieciom w Syrii i w Libanie”, wykonana przez dzieci z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Nawojowej (diec. tarnowska) pod opieką pani Bożeny Lelito.
Następnie sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski abp Artur Miziński odcisnął dłoń pod logiem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci na znak poparcia idei tego Dzieła. Drugą dłoń odbiło jedno z kolędujących dzieci, tworząc symbol pamiątki kolędniczej – złączonych, otwartych dłoni.
Główne idee tego przedsięwzięcia przedstawił ks. Maciej Będziński z Papieskich Dzieł Misyjnych, podkreślając, że tegoroczna akcja „Kolędnicy Misyjni”to szansa na ratowanie syryjskich dzieci dotkniętych skutkami wojny oraz wspieranie ich w Libanie. Wojna w Syrii rozpoczęła się w 2011 i jej konsekwencje odczuwa również sąsiedni Liban. Chcemy wesprzeć projekty edukacyjne dla tych dzieci, fundujemy im wyprawki szkolne i stypendia, żeby mogły się uczyć – poinformował ks. Maciej Będziński.
Gościem konferencji był Syryjczyk Nurair Iskandar, urodzony w Aleppo, a obecnie mieszkający w Polsce. „Syria była pięknym krajem. Kiedy wybuchła wojna wiosną 2011 roku, wszystko się zmieniło. Byłem z mamą i siostrą i próbowaliśmy jakoś żyć, jednak kiedy przyszła zima, nie mieliśmy wody, ogrzewania i elektryczności, nie mogliśmy swobodnie wychodzić na ulicę. Postanowiliśmy z rodziną wyjechać do Egiptu. Stamtąd dzięki kontaktom kościelnym znalazłem się w Polsce. Polska obecnie jest moim drugim domem. Moim marzeniem jest wrócić do Syrii i zamieszkać tam razem z rodziną”– powiedział Nurair. Gościowi towarzyszył ks. Przemysław Szewczyk ze Stowarzyszenia Dom Wschodni (Domus Orientalis), którego celem jest budowanie mostu pomocy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci Anna Sobiech wskazała na wielki rozwój akcji „Kolędników Misyjnych”. W ubiegłym roku ponad 40 tysięcy dzieci w całej Polsce wzięło udział w misyjnych kolędowaniu. Dzieci kolędowały w 40 diecezjach Polski. Z ubiegłorocznej akcji wpłynęło do PDM blisko 900 tysięcy złotych. Te ofiary zostały przekazane na pomoc dzieciom w Tajlandii. W sumie zostało zrealizowanych 20 projektów w 6 diecezjach Tajlandii, a pomocą objęto 3987 dzieci.
Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, chodząc do domu do domu, będą przedstawiać scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach dzieci w Syrii i Libanie, kwestując przy tym na ich rzecz.
Kolędnicy Misyjni zostaną rozesłani w swoich parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Z kolei 6 stycznia, patronalne święto PDMD, spotkają się w parafiach na uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia.
Na koniec konferencji Sekretarz Generalny Episkopatu Polski podziękował Papieskim Dziełom Misyjnym, a szczególnie Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci za akcję Kolędników Misyjnych, przez którą dokonuje się także dzieło ewangelizacyjne. „W ten sposób, budząc misyjnego ducha, niosą pomoc najbardziej potrzebującym rówieśnikom” – podkreślił abp Miziński. „Mam nadzieję, że drzwi naszych domów zostaną dla nich otwarte…” – wyraził nadzieję Ksiądz Arcybiskup.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac dzieci z kilku szkół archidiecezji poznańskiej na temat „Mój szkolny kolega z Syrii i Libanu”, które w ten sposób przygotowywały się do misyjnego kolędowania. Zobacz więcej
Informacje o tym, jak przygotować misyjne kolędowanie, można znaleźć w materiałach Sekretariatu Krajowego PDMD pt. „Kolędnicy Misyjni 2016/17”.
Misyjne kolędowanie w Polsce jest obecne od 1993 r. Działalność małych misjonarzy nie ogranicza się tylko do czasu Bożego Narodzenia. Dzieło wspierają także dzieci przystępujące do I Komunii św. i liczne ogniska misyjne.
Konferencję poprowadził rzecznik prasowy KEP ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
mk/pdm
{presentation:4}
Zobacz nasze inne aktualności