Kolęda misyjna to propozycja dla rodzin, wspólnot parafialnych i szkół na czas Adwentu i Bożego Narodzenia. Głównymi bohaterami tego przedsięwzięcia są dzieci, których wspierają rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, animatorzy, nauczyciele i duszpasterze. „Nic tak nie ożywia i nie integruje parafii jak misyjne kolędowanie” – wyjaśnia ks. Bogdan Kozioł, proboszcz parafii w Leopoldowie (diecezja siedlecka).
Kolędowanie misyjne niesie dobro zarówno tym, którzy kolędują, jak i tym, którzy kolędników przyjmują, ale także tym, którzy czekają na wsparcie – misjonarzom i dzieciom w w krajach misyjnych. We wszystkich tych zabiegach chodzi o radość, ożywienie i dzielenie się wiarą, edukację, wsparcie dla misji i podtrzymywanie polskich tradycji.
Materialne owoce kolędowania trafią do misjonarzy odpowiedzialnych za projekty zgłoszone w tym roku do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Są to projekty ochrony życia, edukacji i formacji chrześcijańskiej dla burundyjskich i rwandyjskich dzieci do 14. roku życia.
Tym razem zaskoczeniem dla rodzin oczekujących na kolędników może być postać kozy. Jej obecność w zespole nie jest przypadkowa. Nawiązuje do projektów wspierających szkoły i ośrodki w przeciwdziałaniu skutkom głodu i niedożywienia wśród najmłodszych. „Dzieci przychodzące na lekcje często są tak głodne i chore, że nie są w stanie brać w nich udziału – opowiada o. Emmanuel Manirakiza z diecezji Bururi. – W sytuacji tak wielu niedożywionych uczniów kozy i ogródek warzywny jest pilniejsza potrzebą niż tablica i krzesła”. Stąd w wielu projektach misjonarzy z tych dwóch krajów pojawia się prośba o pomoc w zakupie kóz i nasion. Dla wychowanków sierocińców dwie kozy to bilet do samodzielności.
Każdy chrześcijanin pragnie usłyszeć Jezusowe „Byłem głodny, a nakarmiliście Mnie”. Kolędnicy misyjni nie tylko w tej potrzebie przyjdą z pomocą „tym najmniejszym”, czyli w tym wypadku najmniej widocznym i słyszanym, ale wyjdą także naprzeciw innym głodom i brakom. Wiele tegorocznych projektów skierowanych jest bowiem na pomoc dzieciom niepełnosprawnym, które żyją w opłakanych warunkach, odrzuconym lub odciętym od życia społecznego. Czasem bardzo proste zabiegi mogą zniwelować ból fizyczny, a przede wszystkim ten psychiczny związany z odrzuceniem i brakiem nadziei. Na opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi i odrzuconymi, których życie i godność jest zagrożona, misjonarze otrzymają środki zebrane przez polskich kolędników.
Scenariusze katechezy, jasełek, scenki kolędowania i nabożeństwa, obrzęd posłania i liturgia Mszy św. na Misyjny Dzień Dzieci. Na płycie CD pokazy multimedialne!
Pamiątka kolędowania misyjnego “poD3muj” w TRÓJWYMIARZE! Składana bombka z błogosławieństwami!
Forma bombki 3D to również wyraz tego, że naszą troską ogarniamy CAŁOŚĆ |
Zobacz nasze inne aktualności