Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „Mój kolega z Buluby”, która odbyła się 23 października br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu, zgromadziła uczniów i nauczycieli szkół podstawowych z całej Polski. Przysłano 705 prac m.in. z Gdańska, Lublina, Nowego Miasta nad Pilicą, Wrocławia, Krzywaczki. Jury wyłoniło laureatów w trzech kategoriach wiekowych (klasy I-III; IV-VI i VII- VIII).
„Cieszę się, że dzieci z całej Polski miały okazję bliżej poznać dr Wandę Błeńską. Nauczyciele mówili mi, że ich uczniowie byli zafascynowani jej osobą i o „Dokcie” rozmawiali nawet podczas przerw. Takie słowa to prawdziwa radość dla organizatora, jak i fakt, że w konkursie wzięli udział uczniowie z mniejszych miasteczek. Podobno ducha Dokty czuło się podczas Gali. Chciałabym, żeby wszyscy, jak dr Błeńska, dzielili się z innymi witaminą M jak miłość – mówi p. Honorata Dzida, katechetka i organizatorka tego projektu.
Konkurs dotyczył dzieci ugandyjskich, ich sytuacji i problemów, z którymi zmagają się na co dzień, a szczególnie odrzucenia ze względu na trąd. Poruszano przy tym kwestię współczesnych form „trądu”, czyli wykluczania i odrzucenia w środowiskach rówieśniczych i nie tylko. Przygotowania do konkursu były także sposobnością, by poznać osobę dr Wandy Błeńskiej, jednej z postaci świadków wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.
Do konkursu uczniowie przygotowywali się czerpiąc wiedzę m.in. z materiałów Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (czasopismo „Świat Misyjny”) oraz na podstawie lektury książki pt. „Dokta” wydanej przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha. W oparciu o zebrane wiadomości dzieci wykonywały prace plastyczne zgodnie w z wymogami regulaminu konkursowego.
Zdaniem komisji konkursowej wybór zwycięzców nie był łatwym zadaniem, ponieważ prace były bardzo ciekawe, zarówno pod względem artystycznym, jak i społecznym, i niosły ze sobą głęboki przekaz. Uczniowie wnikliwie przestudiowali życiorys dr Wandy Błeńskiej, lekarki misjonarki, a w szczególności jej działalność na rzecz trędowatych w Ugandzie. Poznali także realia życia swoich ugandyjskich rówieśników borykających się na co dzień z ubóstwem i brakiem dostępu do edukacji. Podczas lekcji przygotowawczych poruszali temat wykluczenia i marginalizacji społecznej, tzw. „współczesnych form trądu”.
W gali finałowej uczestniczyli reprezentanci patronów honorowych konkursu m.in. Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Sekretariatu Krajowego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Fundacji Redemptoris Missio, Fundacji Dzieci Afryki. Obecni byli również rodowici Afrykańczycy: ks. Louis Mbuyeh, Kameruńczyk; ks. Aleksander Dung, Nigeryjczyk, oraz s. Damiana Dzyakonu, misjonarka z RPA.
Gości oraz laureatów wraz z opiekunami przywitała p. Beata Owczarzak, dyrektor szkoły. Ku miłemu zaskoczeniu zebranych odczytano list ks. Sabino Ocan Odoki, biskupa z Ugandy, skierowany specjalnie na tę okazję. Biskup wyraził wdzięczność i radość z faktu, że w mieście „Dokty” zorganizowano konkurs „Mój kolega z Buluby”. Wyraził również nadzieję, że pozwoli on lepiej zrozumieć pełną wiary i miłości służbę, jaką pełniła dr Wanda wśród mieszkańców Ugandy. „Jestem szczęśliwy, że dzieci z Polski chcą się dowiedzieć się czegoś więcej na temat dr Wandy, świadka wiary. A poprzez „Doktę” i jej serce pełne miłości dla jej nowego domu, jakim stała się Uganda, polscy uczniowie oraz ich szkolni koledzy z Ugandy mają szansę zjednoczyć się w podążaniu jej za przykładem.” – napisał hierarcha. List odczytano w wersji oryginalnej (angielskiej) oraz w języku polskim.
Dla uczestników konkursu oraz gości przygotowano także inną niespodziankę film z pozdrowieniami z Buluby. Filmowe przesłanie nadesłał o. Andrzej Dzida, polski misjonarz werbista, który przebywając na misji w obozie dla uchodźców Bidi Bidi w Ugandzie, wraz z kilkunastoma podopiecznymi odwiedził miejsce, w którym przez 43 lata żyła dr Wanda Błeńska, lecząc i opiekując się chorymi na trąd. W nagraniu uczestniczyli uczniowie ze szkoły podstawowej w Bulubie, którzy osobiście pozdrowili uczestników konkursu „Mój kolega z Buluby”. Korzystając ze współczesnych narzędzi komunikacji, także ks. David Okullu, Ugandyjczyk, skierował słowo pozdrowień i wdzięczności do uczestników gali finałowej. Wzruszającym momentem spotkania był występ Poli, uczennicy I klasy poznańskiej Szkoły Podstawowej nr 3, która na instrumencie ukulele wykonała popularny utwór „Somewhere over the rainbow”. Muzyce towarzyszył pokaz zdjęć przedstawiających kolejne etapy życia dr Wandy Błeńskiej.
„Najbardziej poruszył mnie moment, gdy na ekranie pojawiło się zdjęcie dr Błeńskiej w wieku Poli, a Pola była bardzo do niej podobna” – wyznała jedna z laureatek. Wiele osób zinterpretowało to podobieństwo, że „każdy z nas może – jak mówiła Pani Doktor – spełniać swoje świetlane pomysły i je pielęgnować”.
Radość uczestnikom sprawił także koncert na waltorni w wykonaniu artystki Kingi Dusińskiej. Na zakończenie spotkania finalistom wręczono nagrody, które ufundowali: Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Fundacja Dzieci Afryki, Fundacja Redemptoris Missio, Wydawnictwo PDM Missio Polonia, Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Kino Helios oraz fundator, który chciał pozostać anonimowy.
„Podczas wręczania nagród było wiele przejmujących momentów np. gdy ktoś nie mógł uwierzyć, że otrzymał tak wiele nagród i musieliśmy go zapewniać, że wszystkie są dla niego” – opowiada organizatorka. Przed rozstaniem organizatorzy zaprosili wszystkich na równie wyjątkowo przygotowany posiłek. Na stole znalazły się produkty pochodzące ze Sprawiedliwego Handlu.
Zobacz nasze inne aktualności