W dniach 24–28 lutego br. w Warszawie odbyło się statutowe spotkanie dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych z Europy. Uczestniczyli w nim dyrektorzy i reprezentanci z 24 krajów europejskich oraz przedstawiciele Sekretariatu Generalnego z Rzymu. Zebranie rozpoczęło się Mszą św., którą celebrował abp Emilio Nappa, przewodniczący Rady Wyższej PDM w sekcji do spraw pierwszej ewangelizacji w Dykasterii ds. Ewangelizacji.
W swoim wystąpieniu podczas zebrania abp Nappa podkreślił ważność współpracy misyjnej w sposób synodalny, dzielenia się jedną misją, która nie polega tylko na gromadzeniu funduszy, ale przede wszystkim na ewangelizacji. „Europa potrzebuje reewangelizacji. Moim marzeniem jest zobaczyć kościoły pełne wiernych, tak jak to widziałem, kiedy byłem dzieckiem” – zaznaczył przewodniczący Rady Wyższej PDM, który podczas tego zebrania otrzymał nominację na stanowisko sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.
Uczestnicy zebrania skupili się przede wszystkim na odnowieniu statutu PDM, który ma nie tylko ułatwić pracę misyjną Papieskich Dzieł Misyjnych wewnątrz struktur, lecz także nadać dynamizm misyjny w Kościele w krajach Starego Kontynentu i młodych Kościołach na wszystkich kontynentach: „Statut powinien być uniwersalny, musi uwzględniać stan duszpasterski krajów rozwijających się i rozwiniętych. Ujednolicona musi zostać definicja pojęć, nazewnictwo, język duszpasterski, aby proboszcz każdej parafii rozumiał, na czym polega działalność PDM, i włączył w ich aktywność wszystkich wiernych” – powiedział gospodarz tego spotkania ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM.
Ważnym punktem spotkania było nakreślenie kierunków działania w animacji misyjnej sekretarzy generalnych poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych.
Sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary o. Tadeusz Nowak OMI podkreślił znaczenie dalszego rozwoju sieci modlitwy za misje, aby wszystkie wspólnoty parafialne otaczały opieką duchową misje na całym świecie: „Potrzeb misyjnych jest mnóstwo. Żeby zostały zrealizowane, niezbędne jest nasze wsparcie przede wszystkim duchowe, aby każdy wierny poczuł się misjonarzem”.
Sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv zaznaczył potrzebę propagowania treści orędzia na Światowy Dzień Misyjny, aby każdy wierny Kościoła poznał to przesłanie Ojca Świętego i przeżywał je w głębokim duchu misyjnym nie tylko podczas Niedzieli Misyjnej, ale wracał do niego przez cały rok liturgiczny: „Ojciec Święty Franciszek wydaje orędzie misyjne już w styczniu, jest więc dużo czasu, aby dokładnie się z nim zapoznać” – powiedział sekretarz generalny PUM.
Sekretarz generalna Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci s. Ines Paulo Albino podkreśliła znaczenie zaangażowania dzieci w formację misyjną od najmłodszych lat. „Formacja w duchu misyjnym ma ogromne walory religijno-społeczne. Dzieci, pomagając duchowo i materialnie swoim rówieśnikom w ubogich krajach misyjnych, czują się pełnoprawnymi członkami Kościoła. Rozwija się w nich wrażliwość, uczuciowość, otwartość na drugiego człowieka bez świadomości granic i barier rasowych, kulturowych i ekonomicznych. O walorach wychowawczych formacji misyjnej trzeba mówić rodzicom, wychowawcom, katechetom, a także zakonnikom i zakonnicom, by włączyli się w misyjną formację dzieci i pamiętali, że wychowanie w duchu misyjnym zaczyna się od najmłodszych lat” – podkreśliła sekretarz generalna PDMD.
Podczas zebrania uczestnicy mogli zapoznać się z sytuacją Kościoła w Polsce. Prelegentem spotkania był abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który przedstawił sytuację religijno-społeczną Kościoła w naszej ojczyźnie oraz wyzwania, jakie przed nim stoją. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o postępującej sekularyzacji, spadku powołań do stanu duchownego oraz o wskaźniku tzw. dominicantes, pokazującym coraz niższą liczbę uczęszczających do kościoła w niedzielę: „Mimo tego kryzysu Kościół w Polsce nie przestał służyć ewangelizacji duchowo i materialnie” – zaznaczył abp Wojda.
Natomiast w homilii podczas Mszy św., zwracając się do dyrektorów PDM, podkreślił, jak istotną rolę odgrywają Papieskie Dzieła Misyjne w działalności ewangelizacyjnej. „Nawet jeśli cała działalność ewangelizacyjna zależy przede wszystkim od Ducha Świętego, nie waham się powiedzieć, że bez Papieskich Dzieł Misyjnych wiele misji i inicjatyw misyjnych przestałoby istnieć albo nigdy by nie powstało. Papieskie Dzieła Misyjne są z inspiracji Ducha Świętego i pozostają Jego uprzywilejowanymi narzędziami działalności na szerokim polu ewangelizacji” – podkreślił abp Wojda.
„Dzisiaj w czasie tej celebracji eucharystycznej pragniemy dziękować Bogu za istnienie Papieskich Dzieł Misyjnych, za ich wspaniałe i niezliczone owoce. Pragniemy dziękować, że możemy wspólnie działać w dziele ewangelizacji, że możemy dalej być narzędziami Ducha Świętego w realizacji nakazu misyjnego, aby Dobra Nowina o zbawieniu docierała aż na krańce świata” – modlił się abp Wojda.
W kolejnym dniu z dyrektorami krajowymi PDM z Europy spotkał się bp Jan Piotrowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, który przedstawił podczas wykładu zaangażowanie Kościoła w Polsce w dzieło ewangelizacji świata. Biskup Piotrowski przybliżył zebranym historię Polski od założenia pierwszego biskupstwa misyjnego na naszych ziemiach, które powstało dwa lata po chrzcie Polski w 968 r., aż po czasy współczesne. Wspomniał o roli Kościoła w Polsce podczas dziejowych upokarzających wydarzeń, jakimi były zabory, okupacja niemiecka i komunistyczna: „W tych trudnych czasach Kościół katolicki w Polsce był zawsze wolną «Ojczyzną» Polaków, ich domem i szkołą patriotyzmu oraz niezachwianą nadzieją na lepszą przyszłość”. Biskup Piotrowski nakreślił także obraz misyjnego zaangażowania naszego Kościoła na tle współczesnych przemian postmodernistycznych, które tworzą koncepcję człowieka odchodzącego do Boga i gardzącego tym, co ewangelicznie dobre i trwałe: „Życzę Kościołowi w Polsce i w każdym kraju, abyśmy się nie dali uwieść różnym obcym ideologiom. Bądźmy «pielgrzymami nadziei» w Kościele, który ze swojej natury jest misyjny, a który dzięki drodze synodalnej chce mu nadać większą dynamikę misyjną” – życzył przewodniczący KEP ds. Misji.
W homilii podczas Mszy św. przewodniczący KEP ds. Misji podkreślił ciągłą aktualność mandatu misyjnego Jezusa: „Idźcie i głoście światu Ewangelię”. „We współpracy misyjnej bądźmy uważni na słowa mandatu misyjnego Jezusa, aby tak jak uczniowie na drodze do Emaus nie stracić Go z oczu”.
Kilkudniowe zebranie zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonia Filipazziego.
Wysłuchano też koncertu pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod batutą prof. Michała Sławeckiego.
Europejskie zebranie dyrektorów krajowych na przestrzeni 35 lat odbyło się w Polsce po raz trzeci.
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności