Po powitaniu przez ks. Macieja Będzińskiego, dyrektora krajowego PDM, głos zabrał ks. Jacek Gancarek odpowiedzialny za PDM w archidiec. częstochowskiej, będący równocześnie moderatorem krajowym Żywego Różańca. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie sł. Bożej Pauliny Jaricot dla dzieła misyjnego Kościoła, wskazując przy tym, jak wielką rolę na tym polu odegrał założony przez nią w 1826 r. Żywy Różaniec. Przy tej okazji przypomniał o praktyce, organizowanych co pięć lat, Kongresów Różańcowych. Najbliższy Kongres odbędzie się w czerwcu 2022 r. i będzie mu towarzyszyło hasło zaczerpnięte z duchowości sł. Bożej Pauliny Jaricot: „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”. Ksiądz Jacek przypomniał również, iż trwa Wielka Nowenna Różańcowa, przygotowująca nas do jubileuszu 200-lecia Żywego Różańca.
Następnie głos zabrał ks. Stanisław Szczepaniec, moderator diecezjalny Żywego Różańca z archidiec. krakowskiej, który przypominając o historycznym podłożu działalności Pauliny Jaricot, podkreślił, iż u podstaw jej aktywności leżała misyjność. Dokonując refleksji dotyczącej uczestnictwa w Żywym Różańcu, ks. Stanisław wyznał, iż jako kapłan z wieloletnim stażem posługi, nieustannie odkrywa piękno modlitwy różańcowej – poprzez rozważanie, lekturę, studium i medytację nad towarzyszącą mu przez cały miesiąc tajemnicą różańcową. W swoim wykładzie „Paulina Jaricot i jej myśl misyjna w Żywym Różańcu” zauważył również, że Żywy Różaniec to element misyjnej formacji kapłana, a ta modlitwa stanowi o sile wiary. Przy tej okazji wspomniał słowa bł. ks. Jana Machy, które towarzyszyły mu w więzieniu: „Moją jedyną radością jest różaniec święty”.
Jako kolejny prelegent wystąpił o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy PUM, który przypomniał o zbliżającym się czuwaniu na Jasnej Górze. Podkreślił też, jak wielką rolę w formacji do kapłaństwa mają „spotkania” seminarzystów z założycielem PUM o. Pawłem Manną, a także poznanie przez nich Papieskiej Unii Misyjnej.
Następnie p. Andrzej Lendzion, dyrektor Missio-Polonia Wydawnictwa PDM, zachęcił do korzystania z przygotowywanych przez PDM materiałów duszpasterskich.
Następnie s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD, przypomniała o zbliżającej się akcji „Kolędnicy Misyjni 2021 – dla dzieci z Azji Środkowej”. Przy tej okazji zaprosiła na zaplanowany na wrzesień 2022 r. Synod Misyjny Dzieci.
Ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, zaznaczył, że Spotkanie Młodych w Lednicy w roku 2022 będzie miało szczególnie misyjny charakter. Bardzo ważną rolę przy jego organizacji będzie odgrywał Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW, do którego tworzenia zachęcił obecnych na spotkaniu dyrektorów diecezjalnych.
Spotkanie podsumował ks. Maciej Będziński, który następnie poprosił o wspólną modlitwę na zakończenie.
mk/pdrw
Zobacz nasze inne aktualności