24 marca obchodzimy Dzień Misjonarzy Męczenników, który jest dniem pamięci i modlitwy za misjonarki, misjonarzy i wolontariuszy, którzy ponieśli śmierć w czasie posługi misyjnej. Jest też dniem postu i modlitwy w intencji dzieła misyjnego Kościoła.
24 marca w 1980 r., podczas sprawowania Eucharystii w kaplicy szpitala w San Salvadorze został zastrzelony abp Oskar Romero. Był obrońcą praw człowieka w Salwadorze, odważnie i niestrudzenie piętnował przejawy niesprawiedliwości i akty przemocy podczas trwającej tam wojny domowej.
Po raz pierwszy ten dzień pamięci został zaproponowany w 1993 r. przez młodzieżowy ruch Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech i jest obchodzony w rocznicę męczeńskiej śmierci abpa Romero. Inicjatywa została podjęta w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce.
Abp Oskar Romero został kanonizowany 14 października 2018 roku.
Według informacji zebranych przez agencję Fides, w 2022 r. na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarek i misjonarzy: 12 księży, 3 siostry zakonne, 1 zakonnik, 1 kleryk i 1 osoba świecka.
Najwięcej osób zginęło w Afryce – 9 (7 księży i 2 siostry zakonne)i w Ameryce Łacińskiej – 8 osób (4 księży, 1 zakonnik, 1 siostra zakonna, 1 kleryk i 1 osoba świecka). W Azji zamordowano 1 księdza.
W ostatnich latach to właśnie Afryka i Ameryka zamiennie obejmują pierwsze miejsce w tej tragicznej klasyfikacji. Od 2011 do 2021 r. aż 8 razy była to Ameryka i 3 razy (2018, 2019 i 2021) – Afryka. Od 2001 do 2021 r. zamordowano w sumie 526 misjonarzy.
W 2022 r. księża zostali zamordowani, gdy szli odprawić Mszę św. we wspólnocie, gdzie posługiwali. Jedna z sióstr zakonnych, lekarka, została zamordowana, gdy pełniła dyżur w diecezjalnym ośrodku zdrowia. Inna zakonnica zginęła na skutek napadu na misję – zamiast uciekać i chronić swoje życie, poszła sprawdzić, czy dziewczęta mieszkające na misji są bezpieczne. Świecki współpracownik parafialny został zamordowany w drodze do kościoła, gdzie szedł, by poprowadzić liturgię słowa dla wiernych, bo w parafii nie było rezydującego księdza.
Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2022 napisał: „Uczniowie wezwani są do przeżywania swojego osobistego życia w kluczu misji – są posłani przez Jezusa do świata nie tylko po to, by wypełniać misję, ale przede wszystkim, aby żyć misją, która została im powierzona; nie tylko, aby dawać świadectwo, ale przede wszystkim, aby być świadkami Chrystusa. Istotą misji jest dawanie świadectwa o Chrystusie, to znaczy o Jego życiu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu ze względu na Jego miłość do Ojca i rodzaju ludzkiego”.
ep/pdm
Zobacz nasze inne aktualności