Na całym świecie każdego roku śmierć ponoszą misjonarze, duszpasterze i osoby świeckie pracujące w duszpasterstwie. Każdego roku 24 marca dla ich upamiętnienia obchodzony jest Dzień Misjonarzy Męczenników.
W 2024 roku wśród 13 zabitych było 8 kapłanów i 5 osób świeckich.
Spośród zamordowanych 6 osób zginęło w Afryce (2 w Burkina Faso, 1 w Kamerunie, 1 w Demokratycznej Republice Konga i 2 w RPA), 5 w Ameryce Łacińskiej (po jednym w Kolumbii, Ekwadorze, Hondurasie, Meksyku i Brazylii) a 2 w Europie (w Polsce i w Hiszpanii).
W Hiszpanii ofiarą brutalnego ataku padł o. Juan Antonio Llorente, franciszkanin. 9 listopada do klasztoru w Gilet wtargnął napastnik uzbrojony w kij i rozbitą butelkę, krzycząc: „Ja jestem Jezusem Chrystusem”. Ranił kilku zakonników, a 76-letni o. Juan zmarł dwa dni później w szpitalu w Walencji w wyniku ciężkich obrażeń głowy.
W Polsce zamordowano ks. Lecha Lachowicza, 72-letniego kapłana. 3 listopada napastnik uzbrojony w siekierę wtargnął do jego plebanii w celu rabunkowym. Ksiądz przeżył jeszcze niemal tydzień, zmarł 9 listopada w szpitalu. Jego pogrzeb odbył się w kościele w Szczytnie, a uroczystościom przewodniczył abp Józef Górzyński. Setki wiernych uczestniczyły w ceremoniach upamiętniających kapłana.
Dzień Misjonarzy Męczenników jest dniem pamięci i modlitwy za osoby, które poniosły śmierć w czasie posługi duszpasterskiej. Jest też dniem postu i modlitwy w intencji dzieła misyjnego Kościoła. Po raz pierwszy został zaproponowany w 1993 r. przez młodzieżowy ruch Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech i jest obchodzony w rocznicę męczeńskiej śmierci abpa Oskara Romero, który został zastrzelony podczas sprawowania Eucharystii. Jego śmierć miała miejsce w kaplicy szpitala w San Salvadorze i związana była z jego działalnością na rzecz obrony praw człowieka w Salwadorze. Arcybiskup piętnował przejawy niesprawiedliwości i akty przemocy podczas trwającej tam wojny domowej. Został kanonizowany 14 października 2018 roku.
Od 2000 r. zabito na świecie 608 kapłanów i pracowników duszpasterskich.
Zachęcamy, aby tego dnia objąć modlitwą osoby, które poniosły śmierć, sprawując swoją posługę, ale także osoby pracujące w krajach, gdzie zagrożona jest wolność religijna.
ep/pdm
Zobacz nasze inne aktualności