24 maja, we wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, obchodzimy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W Kościele w Chinach jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan. Ustanowił je w 2007 r. papież Benedykt XVI w „Liście do chińskich katolików”.
Chociaż 22 września 2018 r. chiński rząd i Watykan podpisały porozumienie dotyczące mianowania biskupów w Chinach, to sytuacja tamtejszego Kościoła nadal jest bardzo trudna. „Nawet bardziej niż wcześniej, wierzący w Kościele podziemnym są teraz zmuszani do «ujawnienia się» i przejścia do oficjalnie uznanego Kościoła. Ponadto chiński rząd wielokrotnie naruszał porozumienie, jednostronnie przenosząc biskupów lub obniżając ich rangę z biskupa diecezjalnego do biskupa pomocniczego. Chiński rząd pokazuje, że ma władzę” – powiedział 16 maja br. w Augsburgu bp Bertram Meier. W Konferencji Biskupów Niemiec jest on przewodniczącym Komisji ds. Kościoła Powszechnego.
Według zawartego porozumienia Chiny zarekomendują biskupów, zanim zostaną oni mianowani przez papieża, a papież ma prawo zawetować kandydaturę biskupa poleconego przez Chiny. Papież Franciszek zatwierdził wówczas siedmiu biskupów mianowanych przez Pekin, po wycofaniu kościelnych cenzur przeciwko sześciu i jednemu już zmarłemu biskupowi. Dotychczas tylko sześciu nowych biskupów zostało mianowanych na mocy porozumienia z 2018 roku. Umowa była dwukrotnie przedłużana i ma potrwać do października 2024 roku.
„Z jednej strony Chińska Republika Ludowa jawi się jako globalna i postępowa potęga gospodarcza, ale z drugiej strony okazuje się również krajem, w których dochodzi do masowych pogwałceń praw człowieka. W gruncie rzeczy chrześcijanie są tam poddawani ciągłym represjom i ogromnym naciskom ze strony rządu” – stwierdził niemiecki biskup.
„Chrześcijanie w Chinach i wyznawcy wszystkich religii muszą wreszcie cieszyć się prawdziwą wolnością wiary, aby owoce wiary mogły również przynieść korzyści całemu społeczeństwu. Módlmy się także, aby Bóg zachował jedność katolicką, która znajduje się pod tak wielką presją” – dodał.
24 maja włączmy się razem z całym Kościołem powszechnym w modlitwę za Kościół w Chinach.
Zobacz nasze inne aktualności