Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła cud uzdrowienia za przyczyną sł. Bożej Pauliny Jaricot. Cudu doznała 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie.

Nieszczęśliwy wypadek
Cała historia ma początek 29 maja 2012 r. w Lyonie na rodzinnym przyjęciu u państwa Emmanuela i Nathalie Tran. Dochodzi wówczas do tragicznego wypadku. Ich 3,5-letnia córka Mayline siedząc na kanapie jadła małe kiełbaski. Nagle upada na ziemię. Okazuje się, że doszło do zadławienia. Jako pierwszy akcję ratowania życia podejmuje ojciec. Następnie przybywają strażacy, którzy profesjonalnie podejmują akcję resuscytacji. Jednakże pomimo wszystkich starań stwierdzono śmierć mózgową.

Nowenna w intencji Mayline
O tym nieszczęściu dowiadują się uczniowie i rodzice ze szkoły, gdzie uczęszczała Mayline i rozpoczynają nowennę za przyczyną sł. Bożej Pauliny Jaricot, której Lyon jest miastem rodzinnym i Paulina jest tam dobrze znana. Nowenna kończy się 23 czerwca. Wszystkie próby odłączenia jej od aparatury wspomagającej życie kończą się źle. Lekarze stwierdzają, że dziecko umrze w najbliższych tygodniach. Rodzice będąc w szoku i rozpaczy przygotowują się na śmierć i pogrzeb dziecka.

Nieoczekiwana zmiana
Zwrot dokonuje się w lipcu 2012 r. Mayline powoli zaczyna wracać do życia. 22 grudnia 2012 r., tuż przed Bożym Narodzeniem, wybrała się już na zakupy ze swoim ojcem. Lekarze ani rodzice nie potrafią wytłumaczyć jej wyzdrowienia inaczej niż jako cud. Mayline po rehabilitacji wróciła do całkowitej sprawności.
Emmanuel Tran, ojciec cudownie uzdrowionej Mayline, powiedział w jednym ze świadectw, że teraz nieustannie wielbi Boga za to, że jego córka żyje i jest zdrowa. Trwa w ciągłym dziękczynieniu wobec Maryi i Pauliny Jaricot, za przyczyną której dokonał się cud.

Procedury
Informacja o uzdrowieniu została przekazana do Trybunału Kościelnego Archidiecezji Lyońskiej, który badał go od 20 lipca 2018 r. do 28 lutego 2019 r. Jego wnioski zostały przesłane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Komisja lekarska potwierdziła niewytłumaczalny charakter uzdrowienia. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych podała informację o zatwierdzeniu cudu za przyczyną sł. Bożej Pauliny Marii Jaricot.

Zbieżność dat?
Cud wydarzył się w 2012 r., kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150 rocznicę narodzin dla nieba Pauliny Jaricot.

PDRW i Żywy Różaniec
Paulina Jaricot w 1826 r. założyła Żywy Różaniec, który duchowo i materialnie angażuje się w ewangelizację terytoriów misyjnych. Nieco wcześniej, bo w 1822 r. z jej inicjatywy powstało Dzieło Rozkrzewiania Wiary, które od 1922 r. nosi tytuł papieskiego. Dzieło to jest odpowiedzialne za tworzenie funduszu solidarności misyjnej. Dzięki niemu – przez pozyskiwanie dofinansowań na budowę kaplic, świątyń, domów duszpasterskich – Kościół katolicki może rozwijać się na 1100 terytoriach na całym świecie.

Foto: www.fr.aleteia.pl, www.religionenlibertad.com
Opr. PDM

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna