Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

24 marca obchodzimy Dzień Pamięci i Modlitwy za MisjonarzyŚwiadków Wiary i Męczenników. W 2019 roku zostało zamordowanych aż 29 misjonarzy (w tym osoby pracujące w duszpasterstwie). W tym gronie jest dwóch polskich misjonarzy.
W roku 2019 zamordowano aż 29 misjonarzy (w tym osoby pracujące w duszpasterstwie). Wśród nich jest dwóch polskich misjonarzy. W sierpniu w Portoryko ofiarą brutalnego morderstwa na tle rabunkowym padł 63-letni ks. Stanisław Szczepanik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, a we wrześniu w Brazylii – 71-letni ks. Kazimierz Wojno, pochodzący z diecezji łomżyńskiej misjonarz fidei donum.
Watykańska agencja „Fides” podaje, że wśród zabitych w 2019 roku było 18 kapłanów, stały diakon, dwóch braci zakonnych, dwie zakonnice oraz sześciu świeckich. Najwięcej zamordowanych było w Afryce – aż 15 misjonarzy, wśród których jest 12 kapłanów, brat zakonny, siostra zakonna oraz osoba świecka. W Ameryce zostało zamordowanych 6 księży, stały diakon, zakonnik i czterech świeckich. W Azji zginęła świecka wolontariusza, a w Europie – siostra zakonna.
Pierwsi polscy misjonarze, którzy zostali zamordowani, to dwaj franciszkanie: błogosławieni ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski. W 1991 r. ponieśli męczeńską śmierć z rąk terrorystów z Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”. Ogółem wśród tych, którzy zostali zamordowani podczas misyjnej posługi, jest 11 polskich misjonarzy. W tym gronie jest 8 księży, kleryk, siostra zakonna i świecka wolontariuszka, Helena Kmieć.
W tym trudnym czasie, kiedy każdego dnia wielu z nas żyje w lęku o zdrowie swoich bliskich, pamiętajmy o tych, którzy narażają swoje życie na wszystkich kontynentach, niosąc Dobrą Nowinę i nadzieję. Wiara, że to Chrystus jest Panem życia i śmierci i nieustannie nas kocha, niech pomaga nam otaczać modlitwą tych, którzy służą w dziele misyjnym na całym świecie.

Na zdjęciu Helena Kmieć. Fot. arch. PDM

ep/PDM

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna