Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

W niedzielę, 10 listopada 2019 r. przeżywać będziemy XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Hasło tegorocznego Dnia Solidarności to „Przemilczane cierpienie”, a tematem przewodnim jest aktualna sytuacja chrześcijan w Sudanie Południowym.
To najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Niestety to nie jest dobry czas, aby świętować, ponieważ Sudan Południowy doświadcza katastrofy humanitarnej – według najnowszego raportu ONZ głoduje tam ponad połowa mieszkańców (7 mln ludzi). Kraj ten co roku przyjmuje miliardy dolarów pomocy międzynarodowej (ok. 1,5 mld dolarów rocznie). Szacunkowo Sudan Płd. otrzymał 9,5 mld dolarów pomocy międzynarodowej od czasu ogłoszenia niepodległości.
Więcej informacji o Sudanie Płd. 

Gościem specjalnym w Polsce z okazji XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest bp Stephen Nyodho Ador Majwok z diecezji Malakal w Sudanie Płd.
„Jesteśmy tutaj, aby okazywać naszą solidarność z ludnością w Sudanie Południowym. Moi współbracia w Sudanie Południowym cierpią bardzo, eskalacja nastąpiła w 2014 roku wraz z wybuchem wojny” – powiedział bp Stephen Nyodho Ador Majwok podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed XI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. „Proszę chrześcijan w Polsce o modlitwę w duchu solidarności, a tych, których stać, proszę o wsparcie materialne” – zaapelował sudański biskup. 
„Dzięki Konferencji Episkopatu Polski, Polska jest jedynym krajem, w którym na taką skalę co roku pochylamy się nad cierpiącymi siostrami i braćmi w którymś z krajów, w tym roku z Sudanu Południowego” – podkreślił ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Także papież Franciszek nawiązał podczas środowej audiencji generalnej do XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie obchodzony w Kościele w Polsce. „Wasza modlitwa i konkretne dzieło solidarności niech przynosi wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa w różnych częściach świata” – powiedział.
Materiały do pobrania
as/pdm/pkwp/bp kep

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna