Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Zakończył się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Jak świętowały go dzieci z ognisk misyjnych w Polsce?


Na zdjęciu: Misyjna Jutrzenka ze Skoczowa podczas Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego świętuje jubileusz 25-lecia swojej działalności.
Spotkania diecezjalne, spotkania z misjonarzem w parafiach i szkołach, wystawy, koncerty, konkursy, kiermasze, Msze święte i nabożeństwa, inscenizacje, musicale i pielgrzymki, gry terenowe i quizy, pieczenie i kiermasz „babeczek” – nie sposób zliczyć ani opisać wszystkich inicjatyw, które podjęli opiekunowie ognisk PDMD wraz ze swoimi podopiecznymi we wszystkich diecezjach w Polsce. Zachwycające efekty ich pracy wynikały nie tylko z ich talentów i umiejętności, ale także z otwartości na współpracę, z serca pełnego zapału i gotowości do zaangażowania w misyjną animację we wszystkich możliwych aspektach.
W kilku diecezjach z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego zorganizowano diecezjalne spotkania kongresowe, a ich program był bogaty w świadectwa misjonarzy i animatorów, inspiracje, pomysły i propozycje misyjnego zaangażowania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na zdjęciu Msza święta podczas Diecezjalnego Spotkania Misyjnego w Działdowie. Fot. K. Wrombel, dzialdowo.pl

To była to przepiękna uczta dla ducha – relacjonują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku, którzy pod opieką p. Krystyny Kowalskiej i Ewy Rogozińskiej wzięli udział w Diecezjalnym Spotkaniu Misyjnym w Działdowie (diecezja toruńska). Poruszył ich musical pt. „Dzieci misji”, przygotowany przez dzieci i młodzież z Parafii pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim (w reżyserii p. Justyny Prais). „Barwne stroje i niezwykła harmonia głosów sprawiły, że w wyobraźni wraz z bohaterami przemierzaliśmy wszystkie kontynenty” – wspominają uczestnicy.
Podczas niedziel, a także w tygodniu, do modlitwy i ofiarności dla misji „mali misjonarze” inspirowali niezwykle pomysłowo i starannie przygotowaną oprawą liturgiczną Mszy św. (stroje, śpiewy, dekoracja, modlitwa wiernych, procesja z darami).

Procesja z darami podczas Mszy świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim. Fot. s. Katarzyna Murawska FMM
Misyjne nabożeństwa w szkołach i parafiach były wzruszającymi wydarzeniami, bogatymi w środki wyrazu, które bardzo silnie angażowały ich uczestników i pozostały w pamięci na dłużej. Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny stał się inspiracją do założenia (bądź wskrzeszenia) kół różańcowych.
Zobacz FILM
Październik 2019 był dla polskich dzieci również nadzwyczajny pod kątem twórczości muzycznej dla misji. Z tej okazji powstało wiele piosenek. Począwszy od grup uczestniczących w polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego PDMD „Wyśpiewać misje” (Zobacz prezentację piosenek konkursowych) po liczne wydarzenia, takie jak koncerty, musicale, nagrania i prezentacje utworów w mediach społecznościowych.
ZOBACZ LISTĘ PIOSENEK

Młodzi czytelnicy „Świata Misyjnego” z radością odpowiedzieli też na prezenty od dzieci w Boliwii. Przyjęli podarunek i podjęli modlitewne zobowiązanie. W wielu szkołach zorganizowano warsztaty misyjnego różańca, a na jego zakończenie kiermasz prac.

Wielu animatorów i nauczycieli z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego sięgnęło po przedstawienia teatralne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się postać świętej Tereski od Dzieciątka Jezus, której droga do świętości silnie wiąże się z historią i duchowością Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.


Ognisko Misyjne z Komprachcic (diec. opolska). Fot. s. Nikola Bednarek

Do różnego rodzaju twórczej aktywności doskonale motywują dzieci wszelkiego rodzaju konkursy. Nic zatem dziwnego, że wielu opiekunów sięgnęło po to narzędzie animacji. Najczęstszym tematem konkursów szkolnych, parafialnych i diecezjalnych był misyjny różaniec. Wyjątkową postacią związaną z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym była dr Wanda Błeńska. W szkołach w jej rodzinnym mieście Poznaniu zorganizowano „DOKTAIADĘ” (olimpiadę szkolną z wiedzy na jej temat). Postać Pani Doktor była także inspiracją w tegorocznej edycji konkursu „Mój kolega z Buluby”, który od kilku lat organizuje p. Honorata Dzida ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Poznaniu. Konkurs ten przybliżał dzieciom nie tylko postać misjonarki, ale również życie ich rówieśników w Ugandzie, a także możliwości różnorodnego, twórczego zaangażowania w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Wydarzenia związane z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym w szkołach i parafiach na bieżąco relacjonowała s. Katarzyna Murawska FMM na profilu FB Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci ZOBACZ.

as/pdmd

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna