Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

8 października 2019 r. siedzibę Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie odwiedził abp Giovanni Pietro Dal Toso, przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych i sekretarz pomocniczy Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Spotkał się z pracownikami Papieskich Dzieł Misyjnych oraz Wydawnictwa „Missio-Polonia”.
Gość z Watykanu życzył owocnego przeżywania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Podziękował także za materialny i duchowy wkład PDM w Polsce w dzieło misyjne Kościoła w świecie. Podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem codziennej pracy PDM w Polsce w zakresie animacji i współpracy misyjnej. Zaznaczył, iż na uwagę zasługują liczne, dobrze zorganizowane i przeprowadzane inicjatywy, jak choćby Kolędnicy Misyjni, Adoptuj Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS) czy Żywy Różaniec dla Misji. Podkreślił także, jak ważną sprawą jest budzenie przez PDM misyjnej świadomości i ukazywanie powszechności Kościoła.


Warto przypomnieć, że na ogólnoświatowym spotkaniu dyrektorów krajowych PDM w maju tego roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zostały wyróżnione za przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Abp Giovanni Pietro Dal Toso szczególnie docenił dwie inicjatywy: zainicjowaną w styczniu „Nowennę modlitewną”, prowadzoną przez zakony klauzurowe w intencji dobrego przygotowania i owocnego przeżycia Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego oraz publikację „Wyrusz na misję już dzisiaj”. Podkreślił, że dzięki zawartym w niej tekstom papieża i listom misjonarzy wierni będą mogli poczuć, jaki jest konkretny owoc ich modlitw i wsparcia materialnego.
Na pamiątkę spotkania abp Dal Toso otrzymał ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.


Przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dziel Misyjnych przybył do naszej Ojczyzny, aby podziękować Konferencji Episkopatu Polski za dotychczasowe zaangażowanie misyjne, personalne i materialne, w tym za ogromną codzienną pracę PDM w animacji, formacji i współpracy misyjnej.
Zapowiadając swą wizytę, przedstawiciel Kongregacji Ewangelizacji Narodów zaznaczył, że dziękuje też za bezpośredni wkład ks. prał. Tomasza Atłasa, dyrektora krajowego PDM, za zaangażowanie w stworzenie struktur PDM na Litwie i aktualną pomoc przy ich tworzeniu na Łotwie.
Abp Dal Toso prosił Kościół w Polsce o jeszcze większe – duchowe i materialne – wsparcie misyjnej troski papieża za pośrednictwem PDM, przede wszystkim w ramach Niedzieli i Tygodnia Misyjnego.
mk/pdm

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna