Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

PAPIEŻ W PERU

Gdy tylko dowiedziałam się, że papież Franciszek odwiedzi Peru i pragnie spotkać się z Indianami z Amazonii, czułam, że wraz z Indianami Kichwas, z którymi pracuję w górnym biegu rzeki Napo, w dorzeczu Amazonki, będziemy częścią tego historycznego momentu. I tak też się stało.

W styczniu 2018 roku papież Franciszek przybył do Puerto Maldonado. Niewiarygodne, że wybrał właśnie to miejsce, mały grajdołek, miasteczko zamieszkane przez 65 tysięcy mieszkańców, usytuowane przy granicy z Boliwią i Brazylią… Koncentrują się w nim problemy społeczne ważne dla całej Amazonii. Są to między innymi: ogromna dewastacja środowiska, zanieczyszczenie rzek, rabunkowa wycinka drzew, prymitywna eksploatacja złota, a w konsekwencji niszczenie rzek, handel ludźmi, przemyt narkotyków, lekceważenie kultury przodków, zupełna nieobecność rządu w tych rejonach itd.

Papież Franciszek był wdzięczny Bogu za łaskę spotkania z Indianami, za możliwość poznania i wysłuchania ich historii, często bardzo trudnej, naznaczonej przede wszystkim cierpieniem.

Ale cierpienie i ból, którego doznawali na przestrzeni lat i nadal doznają mieszkańcy tych ziem, w jakiś tajemniczy sposób nie zagłuszył ich nadziei, o czym można się przekonać, patrząc na ich przepiękne i dynamiczne tańce. Takimi właśnie pięknymi tańcami powitali papieża i dziękowali mu za jego przybycie.
W pewnym momencie Franciszek wyjaśnił też, dlaczego właśnie tutaj chciał rozpocząć swoją wizytę w Peru, ku wielkiej radości zebranych, wyrażonej gorącymi oklaskami. W czasie jego pobytu rozpoczęły się tutaj obrady przygotowawcze do bezprecedensowego wydarzenia – Synodu Amazońskiego. Byli tam obecni biskupi z dziewięciu krajów Amazonii: Brazylii, Ekwadoru, Kolumbii, Wenezueli, Boliwii, Surinam, Gujany, Gujany Francuskiej i Peru.

Instrumentum laboris, czyli dokument przygotowawczy do Synodu o Amazonii, został opracowany na podstawie dialogu z różnymi plemionami indiańskimi z dziewięciu krajów Ameryki Południowej. Tekst Instrumentum laboris został oficjalnie opublikowany i sprawia niektórym, także hierarchom, trochę kłopotów z jego akceptacją, przypuszczalnie dlatego, iż papież Franciszek prosił Indian o zaproponowanie śmiałych zmian w ekologii i Kościele w Amazonii. Prosił też o konsultacje konferencje episkopatów, misjonarzy, ekspertów itp., które trwały przez dwa lata.

WAŻNE TEMATY

Dlaczego Synod dla Amazonii? Otóż jest to teren niesłychanie ważny dla ekosystemu naszej Ziemi, będący życiodajną siłą dla całego świata. Tereny równikowych lasów deszczowych dostarczają 20% tlenu dla świata i łagodzą efekty ocieplenia klimatu. Synod daje szansę podjęcia głębokiej refleksji na temat stanowiska i działań Kościoła w tym kontekście.

Ważnym aspektem dla Kościoła w Amazonii jest zdobycie kapłanów, aby zapewnić Eucharystię tysiącom wspólnot na olbrzymich terenach i w trudno dostępnych miejscach. Brak powołań tutaj, jak i na całym świecie, prowokuje do poszukiwania nowych rozwiązań, na przykład wyświęcania starszych mężczyzn, nawet jeśli mieliby rodzinę. I chociaż Franciszek powiedział już, że nie jest to temat najważniejszy, to jednak intryguje wielu.
Wiem jednak z doświadczenia, że propozycja wyświęcania stałych diakonów i kapłanów może mieć skutki odwrotne… A mianowicie zamiast przyjmować ten dar jako siłę i łaskę dla lepszej posługi, niektórzy pragną go dla zdobycia większej władzy. Ale tutaj nie zawsze ponoszą winę oni sami, ponieważ często taki przykład mieli ze strony duchowieństwa...

DŻUNGLA – DOM BOGA

Mieszkańcy Amazonii proszą o ewangelizację, która nie ma być synonimem sakramentalizacji, ale raczej propozycją solidnej i integralnej formacji – ludzkiej, chrześcijańskiej, politycznej.
Zapraszają nas, abyśmy lepiej i głębiej poznali ich kulturę, nauczyli się ich języków – i wtedy, kiedy naprawdę ich poznamy, zdamy sobie sprawę, że oni też wierzą w tego samego Boga, że walczymy o te same wartości i godne życie.
Nie odrzucają Kościoła, chcą, abyśmy im towarzyszyli w obronie ich terytoriów, ponieważ bez niego są niczym. Tam jest ich życie, ziemia, kultura i Bóg. Tak, Boga znajdują w lesie, i im głębiej w dżunglę – tym bliżej są Boga. Dlatego obrona dżungli to nie tylko pożywienie, woda, rośliny lecznicze, drewno do konstrukcji... To także – a może przede wszystkim – dom Boga. I za wszelką cenę chcą uchronić tę „świątynię”.


Dominika Szkatuła, świecka misjonarka pracująca od 37 lat w Amazonii w regionie Peru

 

Zachęcamy do obejrzenia dokumentu nt. Amazonii w j. angielskim i  j. hiszpańskim 

z udziałem Dominiki Szkatuły

 

źródło: YT ROME REPORTS

fot. arch. Dominika Szkatuła

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna