Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

W nocy z soboty 21 na niedzielę 22 września został zamordowany polski misjonarz ks. Kazimierz Wojno, znany jako Padre Casemiro. Był on misjonarzem „fidei donum” (tzn. księdzem diecezjalnym) i pochodził z diecezji łomżyńskiej.
Ks. Kazimierz Andrzej Wojno urodził się 3 lutego 1948 r. w miejscowości Skłody Borowe w diecezji łomżyńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1973 roku. Był m.in. notariuszem sądu biskupiego. Od wielu lat był proboszczem parafii Matki Bożej od Zdrowia (Paróquia Nossa Senhora da Saúde) w stolicy kraju – Brasilii.
Według policji padł on ofiarą rabunku, a następnie morderstwa. Z parafii skradziono wiele przedmiotów kultu religijnego. Duchowny miał związane nogi, ręce i szyję. Pracujący jako dozorca w parafii 39-letni José Gonzaga da Costa też został związany, ale zdołał się uwolnić, po czym wezwał pomoc. Na Wielkanoc tego roku prowadzona przez ks. Kazimierza parafia również została okradziona, m.in. zrabowano wtedy tabernakulum, które po trzech dniach znaleziono na skupie złomu.
KAI

***

Zawiadomienie o śmierci Kapłana Diecezji Łomżyńskiej
Śp. Księdza Kanonika Kazimierza Andrzeja Wojno


śp. Ksiądz Kanonik Kazimierz Andrzej Wojno

Został zamordowany w nocy z soboty 21 na niedzielę 22 września 2019 r.
w wieku 71 lat, w kapłaństwie 47 lat
kapłan diecezji łomżyńskiej, od 36 lat pracujący w Brazylii, proboszcz parafii Matki Bożej Uzdrowienia Chorych (Paróquia Nossa Senhora da Saúde) w stolicy kraju Brasilii

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem kard. Sérgio da Rocha, arcybiskupa archidiecezji Brasylia, odbędą się w dniu 23 września o godz. 14.00 (czasu obowiązującego w Brazylii).
Dnia 25 września (środa) o godz. 12.00 w katedrze łomżyńskiej zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. ks. Kazimierza Andrzeja Wojno pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
Dnia 29 września (niedziela) o godz. 9.00 w rodzinnej parafii w kościele pw. św. Kazimierza w Piekutach zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. ks. Kazimierza Andrzeja Wojno pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Śp. Księdza Kazimierza Andrzeja Wojno polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o modlitwę w Jego intencji.

„Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...”

Ks. Artur Szurawski
Kanclerz Kurii
Łomża, dnia 23 września 2019 r.

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna