Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

    
Z okazji jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, który obchodzono w 2018 r., archidiecezja postanowiła ufundować żywy pomnik na Madagaskarze – kościół i szkołę na terenie misji Befasy (diecezja Morondava) prowadzonej przez polskich misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. Fundusze pochodziły od wiernych skupionych w grupach Żywego Różańca, z parafii, od księży oraz z funduszu misyjnego archidiecezji. W międzyczasie zapadła też decyzja działającej w Poznaniu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio o zbudowaniu na Madagaskarze przychodni zdrowia, tzw. „Chatki Medyka”.
W dniach 17 i 18 sierpnia br. odbyły się uroczystości dziękczynne za zbudowanie kościoła, szkoły i przychodni zdrowia – jubileuszowego daru archidiecezji poznańskiej dla mieszkańców Madagaskaru.
„Dziękuję za pomoc w budowie kościoła, szkoły i przychodni, ale jeszcze bardziej dziękuję wam za to, że przybyliście tutaj, aby być z nami” – powiedział bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD do Polaków uczestniczących w uroczystościach. Archidiecezję reprezentował ks. Dawid Stelmach, delegat abp. Stanisława Gądeckiego ds. misji, pełniący również funkcję dyrektora diecezjalnego PDM, a także o. Wiesław Chojnowski z prokury misyjnej Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, p. Jacek Jarosz, wiceprezes Fundacji pomocy humanitarnej Redemptoris Missio oraz p. Sara Suchowiak, położna, wolontariuszka tejże fundacji.
Miejscowi parafianie w uroczystym orszaku poprowadzili gości z Polski od granic miasteczka do kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

    

18 sierpnia odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem o. Francisa Donatien Randriamalala, wikariusza generalnego diecezji Morondova, podczas której również podziękowano delegatom z Polski za wkład archidiecezji poznańskiej w sfinansowanie budowy kościoła parafialnego. Tego samego dnia poświęcono też i dokonano otwarcia przychodni zdrowia „Chata Medyka” im. dr Wandy Błeńskiej, sfinansowanej przez Fundację Redemptoris Missio przy wsparciu Fundacji dla Afryki i Caritas Polska. Przychodnia będzie służyć wszystkim mieszkańcom Befasy, bez względu na wyznanie.
„Radość była przeogromna, pięknie pomalowani i ubrani Malgasze, z wojowniczego plemienia Sakalava, ze śpiewem na ustach czekali na nas już na progu wioski. Przeprowadzili nas sypiąc kwiatami i klaszcząc. Nigdy nie przeżyłam czegoś podobnego” – mówi o uroczystościach p. Sara Suchowiak.
Misja w Befasy nie jest jednym miejscem, które archidiecezja poznańska objęła swym patronatem. Wspiera też m.in. misje w rwandyjskim Kibeho, w Puerto Libertad w Argentynie oraz w Managua na Kubie.
as/pdm/archpoznan.pl
 

 

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna