Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce


Fot. Facebook Wanda Błeńska

„To jest ładna praca – być lekarzem na misjach. Bo nie tylko leczy się choroby, ale również duszę. Ilu wyleczyłam dobrym leczeniem, a ilu wybłagałam modlitwą, tego nie wiem…” – mówiła dr Wanda Błeńska.
Zachęcamy do obejrzenia filmu o dr Wandzie Błeńskiej: lekarce, misjonarce, kandydatce na ołtarze, świadku wiary Października 2019 jako Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.
Film ukazał się 23 czerwca, w dniu imienin Wandy Błeńskiej, a także w 75. rocznicę aresztowania jej przez hitlerowców. W czasie II wojny światowej Wanda Błeńska działała w Armii Krajowej. Gdy Niemcy złapali łączniczkę i rozszyfrowali gryps 23 czerwca 1944 r. Wanda trafiła do więzienia za działalność konspiracyjną. Groził jej wyrok śmierci. Ostatecznie, po przeszło dwóch miesiącach, została wykupiona za żywność.

Wanda Błeńska urodziła się w 1911 r. w Poznaniu. Od dziecka marzyła o tym, by zostać lekarzem na misjach. W 1951 r. rozpoczęła pracę wśród trędowatych w Bulubie w Ugandzie. Spędziła tam blisko 43 lata. Powołała do życia centrum szkolenia asystentów medycznych w zakresie diagnozowania i leczenia trądu. Dziś ośrodek szkoleniowy nosi jej imię. Została jednym z najlepszych specjalistów na świecie w dziedzinie leczenia trądu.
Zdobyła serca Ugandyjczyków swoim podejściem do chorych. Nazwano ją Matką Trędowatych. Dzięki swej pracy pomogła przełamać społeczny lęk przed chorymi na trąd. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności.
Zmarła w Poznaniu 27 listopada 2014 r., w wieku 103 lat.

Zachęcamy do polubienia profilu https://www.facebook.com/wandablenska

jk/Poznań

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna