Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Msze św. w intencji misjonarzy, różaniec misyjny dzieci i konkurs plastyczny dla szkół o tematyce misyjnej – znajdą się w programie obchodów Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w diecezji płockiej. Plany na październik poznali dekanalni referenci misyjni podczas spotkania w opactwie pobenedyktyńskim w Płocku. W spotkaniu uczestniczył także bp Piotr Libera.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny będzie obchodzony w Kościele w październiku 2019 r. z okazji setnej rocznicy opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego „Maximum illud”. Dokument ten miał na celu rozbudzenie świadomości obowiązku misyjnego.
Podczas spotkania bp Piotr Libera przekazał informację, że niebawem kolejny ksiądz z diecezji płockiej wyjedzie do Zambii, gdzie już od wielu lat pracuje ks. Adam Pergół. Ponadto bp Libera poinformował, że w ostatnim czasie Kościół płocki wsparł finansowo Aleppo w Syrii, Kazachstan i Wenezuelę.
Gościem spotkania była Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Poinformowała referentów misyjnych, że w czasie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego księża w parafiach będą mogli skorzystać z tematycznych czytanek na każdy dzień „Wyrusz na misję już dzisiaj”. Ponadto zachęciła księży do przekazywania dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce informacji o inicjatywach misyjnych. Będą one zamieszczane na stronie internetowej www.missio.org.pl.
Ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji, poinformował o najważniejszych inicjatywach, które zostaną podjęte w diecezji w październiku. Raz w tygodniu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku sprawowana będzie Msza św. za misjonarzy. Wystawa misyjna w Muzeum Diecezjalnym w Płocku zostanie wzbogacona o historię płockich misjonarzy. W szkołach zostanie ogłoszony konkurs plastyczny o tematyce misyjnej. A 25 października w parafiach odbędzie się misyjny różaniec dzieci – powiedział proboszcz parafii św. Małgorzaty w Rokiciu. Ksiądz referent zaapelował też o zgłaszanie działalności wszystkich osób zaangażowanych w duszpasterstwo misyjne, zwłaszcza przy parafiach, grup dzieci i młodzieży związanych z misjami, osób propagujących tematykę misyjną w diecezji, w tym na terenie szkół. Celem jest konsolidacja osób i działań.
Spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem dziesiątki różańca w intencji misji.
Aktualnie na świecie pracuje na misjach dziewięciu księży z diecezji płockiej.
as/pdm/eg/Płock

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna