Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Pielgrzymka do sanktuarium, piknik, festyn, wizyta w ZOO czy parku trampolin to atrakcje, jakie przewidują rodzice dla swoich pociech, by uczcić Dzień Dziecka.
„W tym roku przyjęłam I Komunię Świętą, dlatego 1 czerwca wybieram się z rodzicami na archidiecezjalną pielgrzymkę do sanktuarium w Sokółce” – zwierza się Karolinka z Białegostoku. Rodzice dziewczynki chcą podarować swojemu dziecku to, co najcenniejsze i co sami otrzymali od swoich rodziców i dziadków – dar wiary. Stąd też z radością przyjęli prośbę córki o rodzinny wyjazd do sanktuarium.


Fot. M. Łoboda, Indie

Radosne świętowanie i obdarowywanie prezentami dzieci to jednak nie wszystko, co wiąże się z tym dniem. Ustanowiony w 1954 przez ONZ Międzynarodowy Dzień Dziecka miał zwrócić uwagę dorosłych na godność i prawa dziecka, które zawarto w Karcie Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Do dziś jednak miliony małych mieszkańców świata są ofiarami głodu i bezdomności, wszelkich niesprawiedliwości społecznych, działań wojennych, handlu ludźmi i różnego rodzaju form przemocy,o czym mówią raporty UNICEF z ostatnich 10 lat.
Warto jednak wiedzieć, że już 100 lat przed Kartą Narodów Zjednoczonych w obronie praw dzieci stanęły… same dzieci! Zorganizowały pomoc dla swoich rówieśników w Chinach. To była pomoc w wymiarze duchowym (modlitwa, nabożeństwa) i materialnym (wyrzeczenia, zbiórki, akcje). Z pomysłem, by dać dzieciom możliwość takiego zaangażowania, wyszło dwoje ludzi z Francji – Paulina Jaricot, założycielka PDRW i Żywego Różańca, oraz bp Karol Forbin de Janson. Ten ostatni w młodości doświadczył losu emigracji i prześladowań, co uwrażliwiło go na sytuację mieszkańców innych krajów. Jego niezrealizowane powołanie misyjne przekuło się w gorliwość w misyjnej animacji. Jednakże w Dziele, które powołał do istnienia (obecna nazwa to Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci), to nie on ani dorośli liderzy „grali” pierwsze skrzypce, ale właśnie najmłodsi. Zanim ktokolwiek na forum publicznym zabrał głos w sprawie praw dzieci, one miały już prawo głosu, działania i godne miejsce w samym sercu Kościoła. Otrzymały sprawczość w sprawach ważnych dla społeczności lokalnej i Kościoła powszechnego. Zaś narzędzia i środki, by mogły być misjonarzami, były genialne w swojej prostocie. Dostosowane do możliwości i pragnień dziecka na danym etapie jego rozwoju.


Fot. ks. M. Mroczek


To dziecięce stowarzyszenie rozrosło się do nieprzewidywalnych rozmiarów. Z jego propozycji wychowawczych korzystają rodzice i nauczyciele na całym świecie. Obecnie Dzieło zrzesza najmłodszych w ponad 140 krajach świata. A zebrane w ramach Dzieła środki pozwalają utrzymać ponad 3 tysiące papieskich projektów ochrony życia, edukacji i formacji chrześcijańskiej dla dzieci do 14. roku życia na terenach misyjnych. Dzięki ofiarności chrześcijańskich dzieci na świecie funkcjonuje kilkaset tysięcy misyjnych szkół, ośrodków i domów dla dzieci, których życie i zdrowie jest zagrożone. Miliony najmłodszych mieszkańców świata otrzymują szansę na edukację i dostęp do opieki zdrowotnej, mogą usłyszeć Dobrą Nowinę i korzystać z uzdrawiającej mocy sakramentów.
W roku 2017 osobiste wyrzeczenia oraz ofiary z okazji I Komunii Świętej, Kolędników Misyjnych i innych inicjatyw poodejmowanych przez polskie dzieci w ramach PDMD przyniosły kwotę 2 657 769,03 zł, która została przekazana na realizację 101 projektów dla dzieci w 9 krajach świata: Nigeria (9), RPA (8), Zimbabwe (4), Kolumbia (4), Indie (22), Nepal (7), Liban (35), Syria (5) i Sri Lanka (7).
Św. Jan Paweł II zapewniał, że przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dokonują się cuda w Kościele i w świecie. Nie tylko dlatego, że powstają przychodnie i szpitale, internaty i szkoły, a do małoletnich ofiar wojny i niewolnictwa dociera pomoc materialna, psychologiczna i duchowa. Dzieją się też cuda zapobiegające tragedii przezdziałania prewencyjne – projekty edukacyjne, formacyjne, pojednawcze. Jaki los spotkałby dzieci odrzucone, osierocone, umierające z głodu, sprzedane do niewoli i oskarżone o czary, gdyby w danym miejscu i czasie zabrakło misjonarzy?

as/pdmd

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna