Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Niech każdy Kościół lokalny, poprzez przygotowanie do Miesiąca Misyjnego oraz przeżywanie go, odkryje na nowo swoje misyjne powołanie i możliwość konkretnego zaangażowania – powiedział bp Jerzy Mazur w przemówieniu do polskich biskupów. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji opowiedział podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski o programie ogłoszonego przez papieża Franciszka na październik 2019 roku Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

- Będzie on obchodzony w Rzymie i Kościołach lokalnych na całym świecie, by odnowić nasz misyjny zapał, ożywić animację i formację oraz zintensyfikować formy duchowej i materialnej pomocy Kościołom misyjnym – podkreślił bp Mazur. Dodał, że pragnieniem papieża Franciszka jest, by ten miesiąc był przeżyty w diecezjach we współpracy i pod przewodniczeniem działających w poszczególnych Kościołach Papieskich Dzieł Misyjnych.

Biskup ełcki zapowiedział także, że Papieskie Dzieła Misyjne opracowują „Przewodnik” na każdy dzień miesiąca misyjnego. - Znajdą się w nim refleksje misyjne odwołujące się do czytań mszalnych, biogramy 30 świętych męczenników, świadków wiary i osób szczególnie zaangażowanych w dzieła misyjne. Z Polski zostaną przedstawione dwie sylwetki: o. Mariana Żelazka SVD i dr Wandy Błeńskiej. Przewodnik będzie zawierać też teksty odnoszące się do podstawowej formacji i współpracy misyjnej, przygotowane przez misjologów z całego świata – mówił przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

1 października papież Franciszek odprawi nieszpory w bazylice św. Pawła za Murami, inaugurując obchody tego nadzwyczajnego miesiąca przy relikwiach św. Franciszka Ksawerego, patrona misji – mówił bp Mazur. Wskazał także, że 20 października, a więc w Niedzielę Misyjną, papież będzie przewodniczyć uroczystej Mszy św. w bazylice św. Piotra, a 27 października pod jego przewodnictwem odprawione zostaną uroczyste nieszpory.

Hierarcha przypomniał apel prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernardo Filoniego do biskupów i arcybiskupów o organizowanie w diecezjach uroczystości liturgicznych związanych z Niedzielą Misyjną, natomiast w pozostałe niedziele i dni powszednie Miesiąca Misyjnego zachęca, by odprawiano Msze św. w sanktuariach lub wybranych kościołach parafialnych.

Do włączenia się w te obchody wypada szczególnie zaprosić misjonarki i misjonarzy, którzy powrócili z placówek misyjnych, zgromadzenia zakonne i wspólnoty misyjne oraz środowiska zaangażowane w misyjne dzieło Kościoła – dodał biskup ełcki.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji opowiedział o przygotowaniach do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Przypomniał, że do wspólnot kontemplacyjnych w Polsce oraz do polskich księży emerytów został skierowany list z prośbą o modlitwę za misje oraz w intencji owocnego przeżycia tego wyjątkowego czasu.

Przygotowano również materiały liturgiczne na październikowe nabożeństwa różańcowe. – W materiałach znajdują się rozważania i czytanki prezentujące nauczanie papieża Franciszka o misjach oraz fragmenty listów polskich misjonarzy – powiedział bp Mazur. Przygotowano także pomoce homiletyczne i katechetyczne prezentujące działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Biskup mówił o planowanych w związku z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym liturgiach, katechezach i czuwaniach. Wspomniał również o odbytej na przełomie stycznia i lutego wizycie w Papui-Nowej Gwinei oraz o funkcjonowaniu reaktywowanego w ubiegłym roku Instytutu Misyjnego Laikatu.

Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz jubileusze 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecia odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

mip / Warszawa

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna