Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w ciągu roku 2017 zostały zabite 23 osoby pracujące w duszpasterstwie: 13 kapłanów, 1 brat zakonny, 1 siostra zakonna i 8 osób świeckich. Ósmy rok z kolei najwyższą liczbę zamordowanych odnotowano w Ameryce, gdzie zginęło 11 osób pracujących w duszpasterstwie (8 kapłanów, 1 brat zakonny i 2 osoby świeckie) i w Afryce – 10 osób pracujących w duszpasterstwie (4 kapłanów, 1 siostra zakonna i 5 osób świeckich).

AMERYKA
    W Ameryce zamordowano 8 kapłanów, 1 brata zakonnego i 2 osoby świeckie.
     W Meksyku zostali zabici ks. Joaquin Hernandez Sifuentes, zaginiony 3 stycznia i odnaleziony kilka dni później; ks. Felipe Carrillo Altamirano, zamordowany 26 marca, prawdopodobnie ofiara napadu rabunkowego; ks. Luis Lopez Villa, zabity 5 lipca przez przestępców, którzy wtargnęli na teren jego parafii. 3 sierpnia zmarł w szpitalu ks. José Miguel Machorro, raniony sztyletem 15 maja podczas Eucharystii, którą odprawiał.
     W Boliwii Helena Agnieszka Kmieć, polska wolontariuszka z Wolontariatu Misyjnego Salvator, została zamordowana 24 stycznia w wyniku napadu rabunkowego.
     W Wenezueli br. Diego Bedoya, franciszkanin, został znaleziony martwy o świcie 10 kwietnia.
     W Kolumbii ks. Diomer Eliver Chavarría Pérez został zabity wieczorem 27 lipca w swojej parafii, a 3 października został zamordowany ks. Abelardo Antonio Muñoz Sánchez.
     W Brazylii ks. Pedro Gomes Bezerra został znaleziony martwy na plebanii 24 sierpnia.
     W Argentynie Ricardo Luna, świecki stróż parafii, został zabity 23 sierpnia.
     Na Haiti 21 grudnia został zabity ks. Joseph Simoly.

AFRYKA
     W Afryce zostało zabitych 3 księży, 1 siostra zakonna i 5 osób świeckich.
     W Sudanie Południowym katechista plemienia Kajo-Keji, zwany Lino, został zabity 22 stycznia w kaplicy wraz z pięcioma innymi osobami.
     Na Madagaskarze ks. Lucien Njiva OFMCap został zabity przez złodziei o 1.00 czasu lokalnego, w niedzielę 23 kwietnia, w klasztorze Ambendrana Antsohihy.
     W Burundi ks. Adolphe Ntahondereye 11 maja, dwa tygodnie po uwolnieniu z niewoli, zmarł w wyniku stresu pourazowego.
     W Nigerii ks. Cyriacus Onunkwo został uprowadzony i zabity 1 września, a George Omondi został zabity 18 marca powstrzymując złodziei, którzy próbowali okraść kościół, w którym był stróżem. W czasie zamachu Boko Haram w Pulka zostało zabitych trzech katechistów: Joseph, John i Patrick.
     W Kenii ks. Evans Juma Oduor został znaleziony nieprzytomny wieczorem w niedzielę 22 października i zmarł po przewiezieniu do szpitala, a s. Ruvadiki Plaxedes Kamundiya została zgwałcona i zabita 22 października.

AZJA
      W Azji został zabity 1 ksiądz i 1 osoba świecka.
     Na Filipinach 4 grudnia ks. Marcelito Paez został zabity przez czterech mężczyzn, którzy zastawili na niego zasadzkę na drodze. 20 sierpnia został zabity świecki katechista Domingo Edo, kiedy szedł, aby poprowadzić liturgię Słowa.

Agencja Fides

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna