Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Od 18 do 25 lipca odbędzie się XXII Tydzień św. Krzysztofa – akcja modlitewna za polskich kierowców i bezpieczeństwo na drogach, połączona z misyjną zbiórką na środki transportu dla polskich misjonarzy w krajach ich posługi i pracy.

Obchody organizowane są przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, a odbywają się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Są związane ze wspomnieniem świętego męczennika ze starożytności chrześcijańskiej, św. Krzysztofa, który jest czczony jako patron kierowców i podróżujących.

Myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa „W drogę do Źródła Życia”. „Ta myśl odnosi się przede wszystkim do Eucharystycznego Źródła, do którego sam Chrystus nas zaprasza, abyśmy z Nim zasiedli przy stole Wieczerzy Pańskiej i spożywali chleb Życia. Podczas pandemii wierzący w znacznym stopniu zostali odcięci od tego życiodajnego Źródła, które jest zarazem centrum życia wspólnot chrześcijańskich. W wielu zakątkach świata, gdzie pracują polscy misjonarze i misjonarki, ta sytuacja trwa dalej i jest wyzwaniem dla misjonarzy i trudnym doświadczeniem” – informuje bp Jerzy Mazur, przewodniczący KEP ds. Misji w komunikacie przed 22. Tygodniem św. Krzysztofa.

Ważnym punktem obchodów Tygodnia św. Krzysztofa jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie.
Tygodniowi św. Krzysztofa ponownie towarzyszy akcja „1 grosz za 1 kilometr”, czyli wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr. Akcja stanowi apel do kierowców, by podziękowali za szczęśliwie przejechane kilometry, a w ramach podziękowania wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.

Jak podkreśla w materiałach liturgicznych przesyłanych jak co roku do polskich parafii ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, środki transportu są dla misjonarzy niezbędne w codziennej pracy.
- Każdy pojazd w ich rękach: samochód czy motocykl, rower czy łódź motorowa, ciągnik albo też i zwierzęta pociągowe, zdobyty dzięki akcji „1 grosz za 1 kilometr” jest bardzo ważny i cenny.
Zdaniem ks. Kraśnickiego, pandemia nie zatrzymała polskiej pomocy realizowanej na rzecz misji, wręcz przeciwnie, obudziła wielką wrażliwość i solidarność z potrzebami braci i sióstr żyjących w najbardziej ubogich zakątkach świata. Misjonarze są wdzięczni za otrzymywaną pomoc.

W 2020 r. w ramach akcji udało się kupić na rzecz misji 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem.
Z pomocy MIVA Polska korzystają misjonarze fidei donum (księża diecezjalni), księża i bracia zakonni, siostry zakonne, polscy biskupi misyjni oraz misjonarze świeccy.

pdm/lk (KAI)/Warszawa

Materiały do pobrania:
Komunikat Przewodniczącego KEP ds. Misji – XXII Tydzień św. Krzysztofa 2021
Materiały Liturgiczno-Duszpasterskie – Akcja św. Krzysztof 2021

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna