Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

W dniach 26-29 kwietnia 2021 r. ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM w Polsce, wziął udział w kursie formacyjnym on-line dla nowych dyrektorów krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych.

„Razem z moimi kolegami i koleżankami z całego świata poznawaliśmy charyzmat i zadania Papieskich Dzieł Misyjnych. Po wprowadzeniu i wykładzie przewodnim, jaki miał abp Giovanni Pietro Dal Toso, przewodniczący Rady Wyższej PDM, każdego dnia poznawaliśmy inny sekretariat tworzący struktury PDM” – relacjonuje ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM.

Jak podkreśla ks. Będziński, bardzo cenne były dla niego spostrzeżenia poszczególnych prowadzących.
„Rzym nadaje wam kierunek, a sposób realizacji działań należy do was w dyrekcjach krajowych. Nie zapominajcie o tym, że tworzycie wielką sieć misyjną, jesteśmy jak rodzina” – powiedział abp Dal Toso do kursantów.

Natomiast sekretarz generalny Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła podkreślił rolę dziecięcej modlitwy w intencji powołań: „Pamiętajcie, że dzieci mają ogromną rolę w budzeniu powołań kapłańskich. Modlitwa i dziecięce zaangażowanie w grupach dziecięcych prowadzi do powołań kapłańskich i zakonnych”.

„Nie jesteśmy fundacją charytatywną, ale głosimy Chrystusa” – podsumował swój wykład o. Tadeusz Nowak OMI, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Siostra Roberta Tremarelli AMSS, sekretarz generalna Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, podkreślała, że zaangażowanie misyjne dzieci jest obrazem żywotności Kościoła. „Formacja dzieci w szkole, parafii, rodzinie jest doskonałym miejscem wzrastania do dialogu z religiami i kulturami” – dodała siostra odpowiedzialna za PDMD.

„Mimo że spotkanie odbyło się on-line, to owoce wykładów i przemyśleń przyniesie misyjna przyszłość. Nie mogę się doczekać spotkania w trybie stacjonarnym, gdzie w kolorycie kultur i języków najpełniej widać piękno powszechnego Kościoła. Zauważyłem, że PDM to wielka rodzina, która żyje sprawą ewangelizacji, a zatem żyje Bogiem” – podsumowuje dyrektor PDM w Polsce.

Ks. Maciej Będziński podkreśla wdzięczność za przygotowanie do pełnienia funkcji dyrektora krajowego PDM: „Jeszcze raz pragnę podziękować tym, którzy wprowadzali mnie w zadania dyrektora krajowego tu na miejscu w Polsce oraz pracownikom PDM w Rzymie”.

W kursie wzięli udział dyrektorzy krajowi PDM z Paragwaju, Wenezueli, RPA, Chile, Niemiec, Nigerii, Tajlandii, USA, Gabonu, Mozambiku, Namibii, Gwinei Bissau i Gwinei.

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna