Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

16 kwietnia 2021 r. Pan Bóg powołał do wieczności ks. Stanisława Święcha SCJ, wieloletniego misjonarza w Kongu oraz sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów, odznaczonego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek (23 kwietnia) o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. NSPJ w Krakowie - Płaszowie, a o 12.00 nastąpi złożenie ciała do grobowca sercańskiego na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Ksiądz Stanisław Święch SCJ przez wiele lat współpracował z Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Polsce. Podczas urlopów wielokrotnie odwiedził siedzibę PDM w Warszawie. Ostatnie spotkanie miało miejsce 24 lutego 2020 r., podczas którego powiedział: „Misjom oddałem najlepszą część mego życia i nigdy tego nie żałowałem”.

 

Ksiądz Stanisław urodził się 23 marca 1934 r. w Bobowej. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 w Tarnowie, a pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1971 r. w Pliszczynie. Jako ksiądz diecezjalny pracował w parafiach diecezji tarnowskiej, a po odbyciu nowicjatu w Zgromadzeniu Księży Sercanów wyjechał na misje do Demokratycznej Republiki Konga (1972-1989). Po powrocie z Afryki pełnił funkcje ekonoma Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz sekretarza Misji Zagranicznych Prowincji Polskiej. Pracował także w prokurze misyjnej księży sercanów w Brukseli. Ostatnie lata życia spędził w domu zakonnym w Krakowie. 

www.sercanie.pl
www.diecezjatarnow.pl

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna