Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Po raz pierwszy od miesiąca Papież poprowadził południową modlitwę maryjną z okna Pałacu Apostolskiego, a nie z biblioteki, skąd wcześniej była transmitowana przez watykańskie media. Po tygodniach pandemicznych obostrzeń na plac św. Piotra mogli też ponownie wejść pielgrzymi. Franciszek wyraził radość z tego powodu i podziękował za ich obecność. Wyznał, że brakowało mu spotkań z wiernymi.

Swoje rozważanie na Regina Coeli Ojciec Święty osnuł wokół ewangelicznej sceny spotkania Jezusa u uczniami w Wieczerniku. Podkreślił, że bycie chrześcijaninem nie oznacza jedynie doktryny czy jakiegoś ideału moralnego, ale przede wszystkim żywą relację ze Zmartwychwstałym Jezusem. „Patrzymy na Niego, dotykamy Go, karmimy się Nim, a przemienieni Jego miłością patrzymy, dotykamy i karmimy innych jako bracia i siostry” – mówił wyjaśniając kolejno znaczenie tych słów.

Patrzenie to nie tylko widzenie, to coś więcej, oznacza także intencję, wolę. Dlatego jest to jedno ze słów miłości – mówił Franciszek. – Rodzice z miłością patrzą na swoje dziecko, zakochani patrzą na siebie; dobry lekarz uważnie przygląda się pacjentowi. Spojrzenie jest pierwszym krokiem wymierzonym przeciwko obojętności, pokusie odwrócenia twarzy w obliczu trudności i cierpień innych osób.

Papież przypomniał także, że Jezus zachęcając uczniów w Wieczerniku, by Go dotknęli, wskazuje na to, że nie ma relacji jedynie na odległość. Podkreślił, że nie istnieje chrześcijaństwo na dystans.
Miłość domaga się bliskości, kontaktu, dzielenia się życiem – mówił. – Miłosierny Samarytanin nie ograniczył się do spojrzenia na człowieka, którego znalazł półżywego przy drodze, ale schylił się, opatrzył jego rany, wsadził go na juczne zwierzę i zawiózł do gospody. I tak samo jest z Jezusem: kochać Go to znaczy nawiązać z Nim żywą, konkretną komunię.

Papież nadmienił, że gdy Jezus poprosił o pokarm i usiadł, by zjeść go razem z uczniami, wyraził najbardziej naturalną potrzebę naszego człowieczeństwa, jaką jest konieczność posilania się, aby żyć.
Jedzenie, gdy czynimy to razem, w rodzinie lub w gronie przyjaciół, staje się także wyrazem miłości, jedności, świętowania – mówił Franciszek. – Ileż razy Ewangelie ukazują nam Jezusa przeżywającego ten wymiar uczty! Także jako Zmartwychwstałego, ze swoimi uczniami. Do tego stopnia, że uczta eucharystyczna stała się symbolem wspólnoty chrześcijańskiej. Spożywać razem Ciało Chrystusa – to jest centrum życia chrześcijańskiego.

Ojciec Święty zaakcentował, że fragment Ewangelii o spotkaniu Jezusa z uczniami w Wieczerniku wyraźnie mówi, że nie jest On „duchem”, ale żywą Osobą. Zachęcił do budowania z Jezusem żywej relacji.

Beata Zajączkowska/Vatican News

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna