Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

„Pandemia wyraźnie, ujawniła inne rodzaje chorób, które istniały przed koronawirusem: brak ducha braterstwa i bariery oddzielające bogatych od biednych” – powiedział prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Luis Antonio Tagle podczas spotkania na temat „Dotknąć ran świata. Wierzyć podczas pandemii”, które zostało zorganizowane przez Festiwal Franciszkański, Włoskie Wydawnictwo Misyjne oraz Antonianum z Bolonii.

Zwrócił szczególną uwagę na błędne priorytety współczesnego świata: „Brakuje nam maseczek ochronnych, ale są za to pieniądze na zbrojenia. W wielu częściach świata brakuje czystej wody i przestrzeni do zachowania bezpiecznego dystansu”.

Kardynał Tagle wskazał na zranienia naszych czasów, próbując je osadzić w perspektywie nadziei. Istnieją zranienia spowodowane ludzkimi błędnymi wyborami, ale także te, które nie zależą od nas bezpośrednio, a wywołane są czynnikami zewnętrznymi, pochodzą od innych osób, systemów oraz niesprawiedliwych i obojętnych struktur.

Nawiązał również do modlitwy Ojca Świętego z 27 marca ubiegłego roku, w której Franciszek ofiarował wielki dar wiary, przypominając, że wcielenie Jezusa Chrystusa jest wyrazem bliskości Boga wobec wszystkich cierpiących. Nikt nie idzie sam, nikt nie cierpi w samotności, nikt nie umiera w opuszczeniu. Lekarstwem jest Jezus Chrystus. Wokoło są ci, którzy okazują miłość: wolontariusze, pielęgniarki i pielęgniarze, siostry oraz inni, którzy ryzykują zarażenie, wchodząc w niebezpieczne miejsca. W ten sposób okazują, że są gotowi pozwolić się zranić miłości i solidarności.

Wkrótce po tej modlitwie Franciszek utworzył platformę pomocy, aby odpowiedzieć na potrzeby najbiedniejszych krajów i przygotować przyszłość na bazie wzajemnej bliskości po Covid-19. Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w misji Kościoła oprócz zagrożenia sanitarnego niezwykle ważne jest udzielenie wiarygodnej odpowiedzi na postępującą sekularyzację, która wynika z globalizacji. „To nie jest jedynie fakt ekonomiczny, ale również problem kulturowy, stanowiący poważne wyzwanie dla wzmocnienia wiary” – podkreślił hierarcha.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna