Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salvadoru Oscara Arnulfo Romero, zastrzelonego 24 marca 1980 r., został ustanowiony Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników. Był on pierwszym katolickim biskupem zamordowanym w Kościele od czasów arcybiskupa Canterbury Thomasa Becketa, zabitego w 1170 roku.

Arcybiskup Romero był żarliwym obrońcą biednych i praw człowieka. Już wkrótce po zamachu na jego życie zaczęto go nazywać „Święty Romero, patron Ameryki”. Został beatyfikowany przez papieża Franciszka 24 maja 2015 roku.
„Z bólem trzeba przypomnieć, że w tej chwili w różnych częściach świata wielu chrześcijan doznaje prześladowań. Musimy mieć nadzieję i modlić się, aby ich ucisk ustał jak najszybciej. Dzisiaj jest więcej męczenników niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Wyraźmy tym braciom i siostrom naszą bliskość, jesteśmy bowiem jednym ciałem, a ci chrześcijanie są krwawiącymi członkami Ciała Chrystusa, którym jest Kościół” – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej 29 kwietnia 2020 roku.

Według danych zebranych przez Agencję Fides, w roku 2020 na świecie zginęło 20 misjonarzy: 8 kapłanów, 1 zakonnik, 3 zakonnice, 2 kleryków, 6 osób świeckich. Najwięcej męczenników odnotowano w Ameryce, gdzie zginęło 5 kapłanów i 3 osoby świeckie (8). Następnie w Afryce, tam śmierć poniósł 1 ksiądz, 3 siostry zakonne, 1 seminarzysta i 2 osoby świeckie (7), w Azji zabito 1 księdza, 1 seminarzystę i 1 osobę świecką, w Europie natomiast 1 księdza i 1 zakonnika.

Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za wszystkich misjonarzy. W roku 2020, mocno dotkniętym pandemią koronawirusa, nie możemy zapominać, że „wśród krwawiących członków Ciała Chrystusa” są setki kapłanów i zakonników, kapelanów szpitalnych, duszpasterzy w świecie służby zdrowia, a także biskupów, którzy nie zawiedli podczas swojej służby i zrobili wszystko, co w ich mocy, aby pomóc osobom dotkniętym tą chorobą. W Europie kapłani, jako drudzy po lekarzach, najczęściej umierali na COVID-19. Z tego powodu – według raportu Rady Konferencji Episkopatów Europy – od końca lutego do końca września 2020 r. na tym kontynencie zmarło co najmniej 400 księży. Wśród nich jest wielu misjonarzy, którzy po długich latach spędzonych na ziemi misyjnej, gdzie głosili Ewangelię Jezusa Chrystusa, zmarli dotknięci wirusem mającym wielką przewagę nad ich ciałami wyczerpanymi trudnościami życia codziennego.

Watykan (Agencja Fides)/ep/pdm

ZOBACZ STATYSTYKI PRACUJĄCYCH W DUSZPASTERSTWIE ZAMORDOWANYCH W 2020 R. 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna