Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Marcowo-kwietniowy Świat Misyjny (2/2021) już dostępny w sklepie missio.pl! W tym numerze na czytelników czeka mnóstwo ciekawostek o Ghanie, maleńkim kraju Afryki nad Oceanem Atlantyckim.

Czytelnicy będą mogli spojrzeć na ten kraj oczami dwunastoletniego Nyamekye, który mieszka z rodzicami i rodzeństwem w stolicy – Akrze. Chłopiec opowiada o tym, co lubi i o czym marzy, jak sobie radzi w domu i w szkole, a także oprowadza po swojej ojczyźnie. Od wybrzeży z warownymi zamkami i zaludnionymi targami, przez środek dżungli z wiszącymi mostami i gigantycznymi motylami, aż po otoczone górami ogromne jezioro-krater, który widać nawet z kosmosu…

Jak wszędzie na świecie, również i tam radość i przyjaźń przeplatają się z odrzuceniem i przemocą. Na północy Ghany powstał Dom Nadziei, który prowadzi ghańska zakonnica s. Mumuni. To dom dla dzieci oskarżonych o czary, które wyrzucono z ich wiosek tylko dlatego, że są „inne”, bo nie widzą, nie słyszą, nie mówią lub nie chodzą jak pozostałe. Ten dom to znak nadziei, że ostatnie słowo należy do Miłości. O podopiecznych tego domu przeczytać można w rubryce „Na Alarm”.

Inny skrawek Ghany ukazuje s. Dorota Sojka SSpS, która pracuje tam od 15 lat. Polska misjonarka dzieli się opowieścią o kilkuletnim Kwame. Dzięki niej czytelnicy mogą „wejść w buty” ghańskiego chłopca i poznać jego rozterki. Jakie podobieństwa i różnice odnajdą w nich polscy czytelnicy?

Obok misji w Ghanie aktualny numer porywa misyjnym zapałem i świeżością. W Sekretariacie Krajowym PDMD ruszyły przygotowania do pierwszego Misyjnego Synodu Dzieci w Polsce, który ma już swoje logo, a każdy jego element jest pełen treści i niesie przesłanie. Na stronach 4-5 można znaleźć objaśnienie jego symboliki, jak również kilka informacji o miejscu spotkania, gdzie wiara wzrasta z nauką i wiedzą. To miejsce wyjątkowe i „ukochane” przez wielu animatorów i animatorki pasjonujących się misjami.

Na łamach tego numeru czytelnicy znajdą też „motywatory” oraz przemyślenia na Wielki Post i Wielkanoc. Do tajemnic Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego zaprasza s. Monika Juszka RMI, a do rozważania Ewangelii – o. Luka Bovio IMC.

Kwiecień to czas przygotowań dzieci do I Komunii Świętej, dlatego rodzicom i katechetom zadedykowano artykuł „Dzieci komunijne dzieciom misji”, który odsłania „misyjne kulisy” Wyjątkowego Białego Tygodnia z ubiegłego roku. Świadectwa o tym, jak dzieci w Polsce i na świecie przeżywały w czasie pandemii swoją I Komunię Świętą i jak wyrażały swoją solidarność z rówieśnikami na misjach, to prawdziwe źródło inspiracji i motywacji.

Uważni czytelnicy poprzedniego numeru poznali już Kongregację Ewangelizacji Narodów, bez problemu więc zrozumieją i pokochają jej „prawą rękę” w misyjnej współpracy, czyli Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Jak i kiedy powstało? Kto nim kieruje w Polsce i na świecie? Co się zrodziło z tego Dzieła? Odpowiedzi można znaleźć w artykule s. Moniki Juszki RMI. A zrodzony z tego Dzieła Młodzieżowy Wolontariat Misyjny można poznać bezpośrednio od ich młodych przedstawicieli – wolontariuszy ze Zdzieszowic, którzy udzielili wywiadu. Czy współcześni młodzi ludzie mogą być zafascynowani postacią sługi Bożej Pauliny Jaricot? Okazuje się, że jak najbardziej, a swoimi talentami i pomysłami wyprowadzić to Dzieło na głębokie wody „młodzieżowego świata” i nowoczesnej technologii.

Na stałych fanów „Świata Misyjnego” czekają również dalsze losy „Małego Lolka” w komiksie autorstwa p. Małgorzaty Klimek i opowieści o Pauli i Grzesiu, którzy pomagają zrozumieć Papieskie Intencje Ewangelizacyjne na każdy miesiąc.

aso/pdm

Zamów już dziś! Kupując u nas – wspierasz misje!

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna