Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Trwa akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście – „Misjonarz na Post”. „Jest to piękny projekt polskiego Kościoła. Możemy być aktywnymi współpracownikami polskich misjonarzy” – tak inicjatywę tę komentuje kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Jeszcze przed Wielkim Postem do akcji dołączyło kilka tysięcy osób. W tym roku projekt ten cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż w latach poprzednich. „Pandemia spowodowała, że wszelkie inicjatywy, do których można się włączyć bez wychodzenia z domu, stały się bardziej atrakcyjne – komentuje Zofia Kędziora. –Zmieniła ona nie tylko naszą sytuację, ale również misjonarzy, którzy często są jedynym wsparciem dla mieszkańców krajów misyjnych”.

Do udziału w akcji zachęca kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. „Jest to piękny projekt polskiego Kościoła. Poprzez modlitwę, post, dobrą pracę, dobre intencje, możemy być aktywnymi współpracownikami wielu wspaniałych mężczyzn i kobiet polskiego pochodzenia, którzy służą jako misjonarze na terenach misyjnych. Proszę, wspierajcie ich, dołączcie do akcji «Misjonarz na Post»” – prosi kard. Tagle.

 

O akcji tej wypowiadają się także sami misjonarze, którzy dziękują za modlitwę. „To wasze wsparcie duchowe dodaje nam siły, pomaga w dotarciu z pomocą wszędzie tam, gdzie nas najbardziej potrzebują. Z serca dziękuję” – mówi s. Rachela Kaczmarek OP, misjonarka posługująca w Kamerunie.

Z kolei o. Robert Ablewicz MSF mówi: „Czuję tę modlitwę w różnych niebezpieczeństwach, w chorobie, w samotności. Często, dziękując innym za modlitwę, powtarzam, że czujemy ją na własnej skórze, że ona nas podnosi, niekiedy pomaga nam wyjść z trudnej sytuacji”.

W tym roku w każdy czwartek Wielkiego Postu o godz. 19.00 polskiego czasu, na facebookowym profilu akcji (fb.me/misjonarznapost), odbywają się spotkania online z misjonarzami. W najbliższym spotkaniu (25.02. o godz. 19.00) udział weźmie misjonarka Justyna Wiercimok z Etiopii.

Aby wziąć udział w akcji, trzeba wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz – podać swoje imię, nazwisko i adres mailowy, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy może wybrać własną formę duchowego wsparcia „swojego” misjonarza lub misjonarki. Może to być modlitwa, jakieś wyrzeczenie czy też ofiarowanie cierpienia.

Inicjatywa prowadzona jest przez redakcję oblackiego portalu misyjne.pl i dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”.

Honorowy patronat nad akcją objęli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, metropolita poznański, oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Projekt „Misjonarz na Post” wspierają medialnie media katolicki, m.in. Opoka, Stacja7, Siódma9, Aleteia.pl, miesięcznik „Misjonarz”, Gość Niedzielny, wiara.pl, Papieskie Dzieła Misyjne, TV Trwam, deon.pl, Radio Maryja, Tygodnik Idziemy, Misje Dzisiaj, Tygodnik Niedziela i inne środowiska katolickie. Partnerem tegorocznego „Misjonarza na Post” jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

misyjne.pl

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna