Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Już po raz ósmy startuje kampania „Misjonarz na Post”. Jest to projekt duchowego wsparcia polskich misjonarek i misjonarzy, których obecnie na świecie posługuje 1892.

W tym roku akcja jest wyjątkowa. Ze względu na pandemię koronawirusa polscy misjonarze pracujący na całym świecie jeszcze bardziej potrzebują naszego duchowego wsparcia.

„My modlitwę czujemy wręcz fizycznie – jest takim kocem miłosierdzia. Czuję tę modlitwę w różnych niebezpieczeństwach, w chorobie, w samotności” – powiedział podczas konferencji prasowej misjonarz o. Robert Ablewicz MSF, który jest tegoroczną „twarzą akcji”.

„Przez osiem lat wielu misjonarzy pisało do redakcji i dzieliło się tym, że bez tego duchowego wsparcia płynącego od osób, które się za nich modlą, ofiarują jakieś niewielkie wyrzeczenia czy swoje cierpienia, często po prostu nie daliby rady” – podkreślił o. Marcin Wrzos OMI, pomysłodawca akcji i redaktor naczelny „Misyjnych Dróg”.

„O wsparciu dla misji mówi się najczęściej w kontekście materialnym, bo przecież do wybudowania kościołów, kaplic czy szpitali potrzebne są środki. Pamiętamy jednak, że równie ważna jest modlitwa. Ona bardzo pomaga tym, którzy pracują często w skrajnie wymagających warunkach w różnych regionach świata” – wyjaśnia o. Marcin Wrzos.

Zofia Kędziora i Michał Jóźwiak, koordynatorzy akcji, podkreślają, że inicjatywa z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. „Cieszymy się z tego, że udaje nam się przekonać tak wiele osób, że to duchowe wsparcie jest tak ważne. Dostajemy też wiele podziękowań od misjonarzy, co powoduje, że mamy jeszcze większą motywację do działania” – mówi Zofia Kędziora.
„«Misjonarz na Post» ma przypomnieć, jak wielką pracę podejmują na co dzień misjonarze i zachęcić do udzielenia im duchowego wsparcia, które przecież nic nie kosztuje. Mamy nadzieję, że przekonamy uczestników akcji do tego, aby modlili się za misjonarzy przez cały rok” – dodaje Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portalu misyjne.pl.

Aby wziąć udział w akcji, trzeba wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz, w którym należy podać swoje imię, nazwisko i adres mailowy, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy może wybrać swoją formę duchowego wsparcia wylosowanego misjonarza lub misjonarki. Może to być modlitwa, ofiarowane wyrzeczenie czy cierpienia.
W tym roku w każdy czwartek Wielkiego Postu o godz. 19.00 polskiego czasu, na facebookowym profilu akcji (fb.me/misjonarznapost) będą się odbywać spotkania on-line z misjonarzami, którzy odpowiedzą na pytania.

Na świecie pracuje obecnie 1892 polskich misjonarzy, którzy ze względu na pandemię koronawirusa jeszcze bardziej potrzebują duchowego wsparcia. W zeszłym roku ponad 50 tys. osób włączyło się w akcję wsparcia misjonarzy, podejmując post, modlitwę, ofiarowanie cierpienia lub inne dobre postanowienia w intencji wylosowanego wcześniej misjonarza.

Inicjatywa prowadzona jest przez redakcję oblackiego portalu misyjne.pl i dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”. Akcję objęli honorowym patronatem: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, metropolita poznański, oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, a także Dyrekcja Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych.

Konferencja prasowa inaugurująca tę akcję odbyła 16 lutego 2021 roku. Prowadził ją rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

mk/pdm

Fot. Arch. o. Robert Ablewicz MSF

Grafiki "Misjonarz na post"

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna