Papieska Unia Misyjna jest duszą wszystkich dzieł misyjnych. To stowarzyszenie kapłanów i kleryków, osób konsekrowanych i świeckich, którzy budzą w Kościele gorliwość na rzecz misji, uczestniczą w misyjnej formacji oraz integrują wspólnoty chrześcijańskie we współpracy misyjnej i działalności ewangelizacyjnej.
Być katolikiem, kapłanem, a nie włączać się w sprawy misji, znaczyłoby nie rozumieć nic z Ewangelii.
bł. o. Paweł Manna
Członkami Unii Misyjnej Duchowieństwa u jej początków byli kapłani. Z czasem, kiedy Unia została uznana za dzieło papieskie, zostali do niej włączeni klerycy, siostry i bracia zakonni, a z czasem także osoby świeckie, którym powierzona została misja kanoniczna.
WAŻNE DATY Z HISTORII PUM
1916 r. Ojciec Paweł Manna zakłada Unię Misyjną Duchowieństwa
1919 r. Papież Benedykt XV w encyklice Maximum illud zachęca do włączenia się w szeregi Unii Misyjnej
1949 r. Na mocy dekretu Huic sacro Kongregacji Ewangelizacji Narodów do Unii mogą należeć również osoby konsekrowane
1956 r. Pius XII przyznaje Unii tytuł papieska
Zastanawialiśmy się, co zrobić, by wierni mieli większy i skuteczniejszy udział w służbie naszemu Panu w dziedzinie apostolstwa. Nie trzeba było długo myśleć, by dojść do wniosku, że chrześcijański lud z pewnością zrobi więcej, jeśli w tej ważnej działalności będzie właściwie oświecony i prowadzony. A ponieważ w kwestiach dotyczących religii wierni oświecani są i prowadzeni przez kapłanów, to kapłani mają zaszczyt i obowiązek rozwiązać problem współpracy misyjnej. Oto jak narodziła się idea Unii Misyjnej Duchowieństwa.
bł. o. Paweł Manna
Zobacz nasze aktualności