NA POLSKIEJ UCZELNI
Pochodzący z Afryki księża kontynuują swoją naukę w Polsce, a konkretnie na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od strony organizacyjnej opiekuje się nimi w głównej mierze Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To za jego pośrednictwem przybywają oni do naszego kraju i rozpoczynają studia. Naukowe działania afrykańskich księży w Polsce koordynuje, z ramienia Wydziału Teologii UKSW, pełnomocnik ds. studentów anglojęzycznych ks. dr Mariusz Boguszewski. Nadmienia on, iż w minionym roku studia na UKSW ukończyło szesnastu kapłanów z Afryki. W nowym roku akademickim 2021/2022 na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęło naukę 17 kapłanów z anglojęzycznych krajów leżących na afrykańskim kontynencie (Kamerun – 5, Etiopia – 3, Nigeria – 3, Uganda – 5, Rwanda – 1).
STUDIA W JĘZYKU ANGIELSKIM
Za tok studiów odpowiada m.in. ks. dr hab. Wojciech Kluj OMI, prof. UKSW, który zauważa, iż dla zniwelowania bariery językowej studia są prowadzone w języku angielskim. Wyjaśnia przy tym, iż pomysł otwarcia podwojów uczelni dla studentów z Afryki zrodził się dzięki wizycie jednego z nigeryjskich biskupów. W jej wyniku w roku 2015 naukę na UKSW w Warszawie rozpoczęło pięciu księży pochodzących z tego kraju. W kolejnych latach studia na UKSW podejmowali księża z różnych afrykańskich państw, choćby takich jak: Etiopia, Zimbabwe, Malawi, Kenia, Kamerun, Uganda, Zambia czy Tanzania. Zdobywszy wykształcenie, wracają do Afryki, by podjąć posługę w swoich rodzinnych krajach. Księża ci, z racji posiadania specjalistycznego przygotowania, otrzymują zadanie kształcenia kleryków w miejscowych seminariach diecezjalnych lub zakonnych.
Z KAMERUNU DO WARSZAWY
Wśród afrykańskich księży studiujących w naszym kraju jest pochodzący z Kamerunu ks. Louis Mbuyeh, który naukę na UKSW rozpoczął kilka lat temu. W opinii ks. Louisa Polacy są niezwykle gościnnym narodem, ponieważ został tu bardzo ciepło i życzliwie przyjęty. Zapytany o to, co najbardziej urzeka go w naszej ojczyźnie, bez wahania mówi o pięknych świątyniach czy licznych sanktuariach, do których chętnie pielgrzymuje wielu wiernych. Dzieląc się informacjami o swoim
kraju, ks. Louis podkreśla, iż Dobra Nowina dotarła do jego ojczyzny za sprawą niemieckich księży pallotynów w 1890 roku. Dziś katolicy stanowią 38% ludności Kamerunu, lecz mimo to wierni muszą się zmagać z wieloma problemami. Ks. Louis uważa, że jego studia w Polsce to szansa na wyższy poziom edukacji także dla jego rodaków. Włączmy się zatem we wspieranie powołań w krajach misyjnych poprzez ofiarę i modlitwę!
mk/pdm
Obejrzyj WYWIAD Z MISJĄ. Ks. Louis Mbuyeh opowiada o swoim powołaniu. Film został opublikowany na kanale YouTube
W Kamerunie jest „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” – stwierdza kapłan.
Zobacz nasze inne aktualności