Z pierwszym dzwonkiem nowego roku szkolnego rozpoczynamy formację misyjną dla dzieci. Ten rok będziemy przeżywać pod hasłem „Z Ewangelią przez świat”, a pomocą w prowadzeniu formacji służyć będą wydane przez sekretariat krajowy PDMD materiały formacyjne pod tym samym tytułem.
Praca z dziećmi w ramach ich Papieskiego Dzieła Misyjnego to pasjonujące zadanie. Wyzwanie to rozpoczyna się wraz z pierwszym dzwonkiem nowego roku szkolnego i prowadzi przez liczne wydarzenia liturgiczne przeżywane we wspólnocie Kościoła. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci nie jest zwykłą organizacją wychowawczą i dobroczynną, ale dziełem dla misyjnej posługi Kościoła, a dla dzieci sposobem na bycie Kościołem od najmłodszych lat.
Tegoroczne materiały formacyjne noszą tytuł „Z Ewangelią przez świat”. Ich celem jest pomoc w kształtowaniu postaw dzieci inspirowanych Ewangelią czyli Dobrą Nowiną o miłości Boga do każdego człowieka. Obecne materiały, tak jak poprzednie, zawierają scenariusze zajęć i propozycje aktywności na dziesięć miesięcy do wykorzystania w szkole i parafii. Korzystając z nich pomożemy dzieciom odkrywać piękno misyjnego Kościoła i ich niepowtarzalne miejsce w jego sercu. Wychodząc od źródła misji ukażemy najmłodszym ich godność ukochanego dziecka Bożego, obdarowanego wielorakimi darami i posłanego z Dobrą Nowiną do świata. Dzieci inspirowane i zachęcane historiami biblijnymi i misyjnymi będą dzieliły się radością Ewangelii z ludźmi w swoim otoczeniu, a przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci nawet z tymi, którzy żyją na krańcach Ziemi. Obdarowane miłością Boga Ojca i posłane przez Jezusa Zbawiciela będą „wędrowały” przez kontynenty do swoich rówieśników, by poznawać ich życie i historie, a także życie i historie misjonarzy.
Misyjna formacja dzieci proponowana w materiałach formacyjnych opiera się na kilku spotkaniach w miesiącu, zawierających następujące elementy: 1) Modlitwę, rozważanie Słowa Bożego i pogadankę kształtującą misyjną postawę 2) Poszerzanie wiedzy o misjach przez lekturę czasopisma „Świat Misyjny”, listy od misjonarzy lub spotkania z nimi 3) Czynny udział w życiu liturgicznym wspólnoty parafialnej 4) Wspólne działanie na rzecz misji i pogłębianie więzi wspólnoty.
A oto krótki „plan podróży” na każdy miesiąc.
Wrzesień
Temat: Posłanie
Opis: Poznajemy źródło misji – miłość Boga Ojca, który posłał na świat swojego Syna Jezusa, aby człowiek nie zginął, ale miał życie wieczne.
Kształtowanie postawy: Autentyczności i szczerości w relacji z Bogiem, ufnego zawierzenia Bogu swoich trosk i kłopotów jako Temu, który kocha człowieka.
Postać: Jezus Chrystus
Inspirujące historie: Historia zbawienia
Akcja: Rozpoczęcie formacji, przygotowywanie Niedzieli i Tygodnia Misyjnego.
Październik
Temat: Misje i ja
Opis: Nakaz misyjny Jezusa „Idźcie i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”i sposoby jego realizacji, definicja misji i współpracy misyjnej Kościoła.
Kształtowanie postawy: Gotowości do poznawania i rozwijania swoich talentów dla dobra własnego i innych, gotowości do zaangażowania we współpracę misyjną.
Postać: św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Inspirujące historie: Świadectwo polskiego misjonarza o. Andrzeja Madeja OMI
Akcja: Obchody Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego w szkole i parafii.
Listopad
Temat: Kim jest misjonarz?
Opis: Powołanie misyjne i posługa misjonarza. Poznajemy misjonarzy z naszej parafii i diecezji i obejmujemy ich szczególną opieką.
Kształtowanie postawy: Modlitwy za powołanych do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego, otwartości na powołanie.
Postać: O. Marian Żelazek SVD
Inspirujące historie: Dobry Samarytanin
Akcja: „Holy Win” z postaciami świętych z 5 kontynentów; przygotowania do misyjnego kolędowania.
Grudzień
Temat: Rodzina – skąd się biorą misjonarze?
Opis: O wartości rodziny i wychowaniu w duchu misyjnym, a także o rodzinie Kościoła, dzieleniu się wiarą i wzajemnym wspieraniu się w trudnościach. Poznajemy rodziny, które wspierają misje (rodziny misjonarzy, rodziny wspierające misje przez parafię i PDM oraz rodziny pracujące na misjach).
Kształtowanie postawy: Wdzięczności za rodzinę, zaangażowania w życie wspólnoty (rodziny, parafii), świadomego uczestnictwa w życiu Kościoła powszechnego.
Postać: Święta Rodzina
Inspirujące historie: Rodzina na misjach – Małgosia i Rafał Solscy
Akcja: Kolędnicy Misyjni dzieciom w Tajlandii.
Styczeń
Temat: Papież i dzieci dla misji
Opis: Przybliżamy osobę papieża i możliwości wspierania go w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom w krajach misyjnych przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Kształtowanie postawy: Duchowej więzi z papieżem wyrażonej w modlitwie i zaangażowaniu w PDMD, braterstwa z rówieśnikami bez względu na kolor skóry, język, kulturę czy miejsce zamieszkania.
Postać: Papież Franciszek
Inspirujące historie: Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Akcja: Podsumowanie misyjnego kolędowania i święto patronalne PDMD (6 stycznia.
Luty
Temat: Z Ewangelią w Afryce
Opis: Poznajemy różnorodność afrykańskiego kontynentu i jego wybranych mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem problemu dzieci cierpiących z powodu konfliktów zbrojnych.
Kształtowanie postawy: Zainteresowania sytuacją afrykańskich rówieśników i solidarności z nimi; życzliwości we współpracy i umiejętności rozwiązywania konfliktów, zachowania nadziei i ufności w trudnych sytuacjach.
Postać: św. Kizito z Ugandy
Inspirujące historie: Ishmael Beah, uratowany chłopiec-żołnierz
Akcja: Misyjne Apostolstwo Chorych, Misjonarz na Post.
Marzec
Temat: Z Ewangelią w Azji
Opis: Poznajemy kontynent azjatycki i sytuację dzieci żyjących w slumsach. Na przykładzie życia Matki Teresy odkrywamy siłę chrześcijańskiej miłości.
Kształtowanie postawy: Szacunku wobec drugiego człowieka bez względu na jego sytuację materialną i pozycję społeczną, determinacji w czynieniu dobra i wytrwałości w dążeniu do celu.
Postać: Matka Teresa z Kalkuty
Inspirujące historie: Student medycyny i chłopiec z Manili.
Akcja: II Niedziela Ad Gentes, Dzień Misjonarzy Męczenników.
Kwiecień
Temat: Z Ewangelią w Australii i Oceanii
Opis: Poznajemy piękno Australii i Oceanii oraz warunki życia mieszkańców wysp. Doceniamy wartość dostępu do czystej, pitnej wody oraz wagę uczynków miłosierdzia(kubek wody). Odkrywamy piękno różnorodności i potrzebę wzajemnego poznania, szacunku i współpracy. Dowiadujemy się o czym do papieża napisał chłopiec z Australii i przyglądamy się pracy polskiego misjonarza na Papui Nowej Gwinei.
Kształtowanie postawy: Wdzięczności za niezbędne do życia codzienne dary (woda, powietrze, ziemia); odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy i ludzi, wśród których żyjemy.
Postać: Misjonarz o. Bogdan Cofalik MSF
Inspirujące historie: Dekalog w siłowni.
Akcja: Dzieci komunijne dzieciom misji.
Maj
Temat: Z Ewangelią na kontynentach obu Ameryk
Opis: Poznajemy różnorodność i piękno Ameryki oraz wybrane fakty z ewangelizacji tej części świata, historię obrazu Matki Bożej z Guadeloupe i sytuację dzieci ulicy w Brazylii.
Kształtowanie postawy: Uważności i powierzania Jezusowi własnych problemów i innych osób, gotowości do zaangażowania się na rzecz innych i radości z czynienia dobrych uczynków (na wzór Maryi w scenie z Kany Galilejskiej).
Postać: Matka Boża z Guadeloupe
Inspirująca historia: Małe cuda w życiu Vincenta z Peru.
Czerwiec
Temat: Idźcie i głoście
Opis: Podsumowujemy całoroczną pracę, w zabawach i konkursach sprawdzamy zasób wiedzy o kontynentach, utrwalamy najważniejsze treści, doceniamy wartość przyjaźni (z Bogiem i ludźmi), modlimy się za rodzinę Kościół, dzieci świata i papieża, podejmujemy modlitwę za siebie nawzajem na okres wakacji.
Kształtowanie postawy: Ewangelicznego nastawienia do drugiego człowieka i świata, wdzięczności za dar Eucharystii.
Postać: św. Paweł
Inspirująca historia: O tym, jak powstało nasze ognisko.
Materiały formacyjne „Z Ewangelią przez świat” to owoc pracy doświadczonych, pełnych pasji i zapału animatorów i katechetów z całej Polski. Od wielu lat w redakcję materiałów formacyjnych włącza się pani dr Aneta Rayzacher-Majewska, wykładowca katechetyki UKSW, autorka i recenzentka podręczników do religii. Dzięki opracowanym scenariuszom rozpalimy zapał misyjny w sercach dzieci – napisała w recenzji Pani Aneta – Najbliższe dziesięć miesięcy naszego zaangażowania może przynieść owoc obfity. Owoc, którym sycić się będą nie tylko w Afryce, Azji, Ameryce czy Australii. Kształtując odpowiedzialność za misje w naszych wychowankach, ubogacamy ich samych. Poszerzą znajomość orędzia chrześcijańskiego, poznają wiele inspirujących historii i postaci, a także będą kształtować w sobie wiele wartościowych postaw, po których inni rozpoznają w nich uczniów Jezusa. Czy można życzyć czegoś lepszego naszym podopiecznym? Nie szczędźmy więc sił dla tego dzieła! – podkreśla z pasją wykładowca katechetyki UKSW.
Materiały formacyjne do pracy z dziećmi na rok szkolny 2016/2017 pt. „Z Ewangelią przez świat” są dostępne w parafiach, referatach misyjnych lub wydziałach katechetycznych. Można je również zamawiać w Wydawnictwie Missio-Polonia.
Zobacz nasze inne aktualności