Tegorocznym Misyjnym Materiałom Formacyjnym dla Dzieci patronuje bł. Paulina Jaricot. Ta żyjąca na przełomie XVIII i XIX w. we Francji świecka kobieta dokonała niesamowitej rewolucji. W czasie kiedy osoby świeckie, do tego kobiety, nie miały zbyt wiele do powiedzenia w Kościele, bł. Paulina założyła dwa dzieła, które po 200 latach są wciąż żywe, rozwijają się i są obecne na całym świecie. To Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (założone w 1822 r.) oraz Żywy Różaniec (założone w 1826 r.). To również bł. Paulina Jaricot dała początek idei Światowego Dnia Misyjnego i całego Tygodnia Misyjnego. Co więcej, to właśnie ona pomagała biskupowi Karolowi de Forbin-Jansonowi w zakładaniu Dzieła Misyjnego Dzieci!
Pragniemy w tym roku lepiej poznać osobę tej niezwykłej błogosławionej. A ponieważ nie ma duchowości Pauliny bez modlitwy różańcowej, postaramy się, żeby dzieci odkryły sens i ideę tej modlitwy oraz rozkochały się w niej. Naszym marzeniem jest, by na zakończenie roku formacyjnego jako nasz duchowy dar powstała w każdej parafii przynajmniej jedna Róża Różańcowa małych misjonarzy z ognisk misyjnych lub innych dziecięcych grup parafialnych formujących się w duchu misyjnym.
Przy zakładaniu Dzieła Rozkrzewiania Wiary Paulina bazowała na systemie „dziesiątek”, przy zakładaniu Żywego Różańca – „piętnastek”. Chodziło o to, aby kobiety gromadziły się w małych grupkach, w których każda z nich modliła się codziennie za misje oraz składała drobną ofiarę materialną (około złotówki miesięcznie) na wsparcie misjonarzy. Jeden z księży żyjący w czasach Pauliny tak napisał o jej Dziele: „Piętnaście węgli: jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, pozostałe są zimne – ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem! Oto właściwy charakter Żywego Różańca”. Sama błogosławiona, odnosząc się do tego obrazu, bardzo często powtarzała, że „wystarczy, aby na 15 węgielków jeden był rozżarzony, to wnet powstanie żar ze wszystkich”.
Paulina niezwykle doceniała wspólnotę, współpracę, formację i modlitwę. System tworzenia wspólnot, zaczynając od małych grup, zaproponowała również biskupowi Karolowi przy zakładaniu Dzieła Misyjnego Dzieci. Tutaj oparła się na systemie „dwunastek” w odniesieniu do liczby lat Pana Jezusa, gdy Ten poszedł z Maryją i Józefem do świątyni.
Nazwa OGNISKO MISYJNE nie jest przypadkowa. Odnosi się właśnie do tego obrazu żaru, ognia i wzajemnego „rozpalania” serc i umysłów. Do dzisiaj dzieci i animatorzy w ogniskach misyjnych dbają o to, by formować siebie i innych, rozpalając serca Bożym Słowem, Eucharystią, modlitwą, troską o misje i misjonarzy. Potrzebujemy siebie wzajemnie, potrzebujemy wspólnoty, aby nasze dobre pragnienia i ideały nie wygasły. Dlatego też proponujemy w tym roku materiały formacyjne pt. WĘGIELKI PAULINY. Z Różańcem i Pauliną jesteśmy jedną drużyną!
Kolejnymi „węgielkami”, które będziemy co miesiąc rozpalać, będą: poznawanie osoby bł. Pauliny Jaricot, konkretnych rysów jej duchowości oraz odnoszenie ich do naszego życia, wzorując się na jej przykładzie. Łącząc, jak Paulina, miłość do misji i modlitwy różańcowej, będziemy poznawać Papieskie Dzieła Misyjne, postaramy włączać się w prowadzone przez nie akcje pomocy misjom i misjonarzom, a także będziemy pogłębiać naszą wiedzę na temat Różańca.
W każdym miesiącu proponujemy krótki film misyjny. Są to przesłania i pozdrowienia z różnych stron świata, z sanktuariów maryjnych. Poznajemy nazwę sanktuarium oraz dowiadujemy się, o co w danym miejscu szczególnie prosiła Maryja.
Więcej informacji na temat bł. Pauliny Jaricot i założonych przez nią Dzieł można przeczytać tutaj: https://missio.org.pl/papieskie-dzielo-rozkrzewiania-wiary/.
Bardzo przydatny w tym roku formacyjnym będzie komiks dla dzieci pt. Paulina Jaricot. Najważniejsze chwile z życia założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca (Warszawa 2019) https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1022-paulina-jaricot-komiks-.html Dysponujemy również folderami, obrazkami, tajemnicami (do losowania) dla Dziecięcej Róży Różańcowej, zakładkami, magnesami itp., mogącymi przydać się w tegorocznej formacji.
Zachęcamy do skorzystania z tych materiałów. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas treści okażą się pomocne w owocnej pracy z dziećmi, a przede wszystkim przyczynią się do rozpalenia w nas miłości do misji i modlitwy różańcowej.
Materiały są dostępne w wersji elektronicznej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1512–pdf-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20222023.html lub papierowej https://misyjny-sklep.missio.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/1514-misyjne-materialy-formacyjne-dla-dzieci-20222023.html
mj/pdm
Zobacz nasze inne aktualności