Nie przez przypadek na to misyjne święto dzieci został wybrany dzień 6. stycznia. Wtedy to w całym Kościele wspominamy chwilę, gdy do Dzieciątka w Betlejem przyszli Trzej Mędrcy. Nie pochodzili oni z wierzącego narodu Izraela. Nie znali Pana Boga. Obserwując gwiazdy i przyrodę, już wcześniej zrozumieli, że „jakiś” Bóg musi istnieć i to wszystko prowadzić, ale nie znali Boga, nie wiedzieli, kim jest i jaki jest.
Kiedy jednak zobaczyli Jezusa, dzięki Bożej łasce zrozumieli, że to małe leżące i płaczące Dziecko jest Synem Bożym. Jest królem wszechświata, Bogiem i Człowiekiem, który odda życie za zbawienie ludzi. Pan Jezus był wtedy malutki, nic jeszcze nie mówił, nie nauczał, nie czynił cudów, nie błogosławił. A jednak całym sobą pokazał Mędrcom, kim jest. Po spotkaniu z Jezusem Trzej Mędrcy w drodze powrotnej do swoich opowiadali wszystkim, że się narodził Syn Boży, Zbawiciel. Tym samym już wtedy głosili Dobrą Nowinę, a zatem byli misjonarzami.
Uroczystość Objawienia Pańskiego stała się Misyjnym Dniem Dzieci całego świata i świętem dzieciaków z PDMD, bo dzieci są jak Pan Jezus w Betlejem… Nie głoszą nauk, nie czynią cudów, nie kierują losami świata, ale po prostu SĄ. Swoim świadectwem radości wiary, zainteresowania braćmi i siostrami na całym świecie głoszą Ewangelię, czyli pokazują Bożą miłość. Od 181 lat na wszystkich kontynentach zgodnie z pragnieniem założyciela Dzieła – biskupa Karola de Forbin-Jansona „Dzieci pomagają dzieciom”, formując się w ogniskach misyjnych i innych grupach parafialnych, najpierw same odnajdują Jezusa, poznają Go i stają się Jego przyjaciółmi, a później jak gwiazda Mędrców do Betlejem, tak dzieciaki prowadzą swoich rówieśników do Jezusa przez własny przykład i świadectwo. Troszczą się również o to, żeby Dobra Nowina o Jezusie dotarła w każdy zakątek świata. Modlą się za misje i misjonarzy i wspierają ich swoimi drobnymi ofiarami materialnymi.
W tym dniu szczególnie brzmią słowa wypowiedziane kiedyś przez Jana Pawła II:
„Kościół powierza w sposób szczególny zadanie ewangelizacji dzieciom. […] Taki ma sens Światowy Dzień Misyjny Dzieci, który zobowiązuje «dziecięcych misjonarzy» do niesienia światła solidarności szczególnie tam, gdzie wyjątkowo gęste są ciemności ubóstwa, cierpienia i wojny”.
W Światowym Misyjnym Dniu Dzieci najmłodsi w swoich parafiach pamiętają o dzieciach w innych częściach świata. Przygotowują liturgię mszy świętej, podczas której na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi świata ubierają się w stroje symbolizujące pięć kontynentów. W ten szczególny dzień do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przyjmowani są nowi członkowie, a pozostali odnawiają swoje przyrzeczenia. Misyjny Dzień Dzieci często jest również dniem uroczystego podsumowania misyjnej kolędy. Dzieci odnawiają w sobie pamięć i poczucie bycia częścią rodziny Kościoła, której zadaniem jest wspólne kroczenie za Chrystusem, adorowanie Go i głoszenie Go tym, którzy jeszcze o Nim nie słyszeli.
Dzięki zaangażowaniu całej rzeszy młodych ludzi i ich opiekunów udaje się pomagać wielu dzieciom świata. To piękne, wielkie i wspaniałe dzieło. Tak jak Trzej Królowie rozpoznali w małym Dziecięciu Pana i Zbawiciela i poszli na cztery strony świata o Nim mówić, tak dzieciaki zaangażowane w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci rozpoznają Jezusa w Piśmie Świętym, w Kościele i w sakramentach, a później mówią o Nim i dają świadectwo na całym świecie.
Papież Franciszek powiedział:
„Drodzy mali misjonarze, pragnę wam podziękować, bo dzięki waszemu zaangażowaniu pomagacie nam wszystkim być odważnymi świadkami Ewangelii i dzielić się z innymi nie tylko pomocą materialną, ale też tym, co mamy najcenniejszego – wiarą. Pragnę również podziękować waszym rodzicom i animatorom, którzy wam towarzyszą, promując charyzmat i duchowość Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Dzieło Misyjne Dzieci jest papieskie, to znaczy powszechne, należące do całego Kościoła katolickiego, do papieża, a zatem uważam was za moich szczególnych współpracowników”.
Do papieskich podziękowań dołącza się również s. Monika Juszka, sekretarz krajowy PDMD w Polsce.
Dziękuję, że jesteście. Dziękuję Waszym rodzicom, dziadkom, opiekunom, animatorom, katechetom i duszpasterzom. Dziękuję, że od tak wielu lat formujecie się misyjnie, animujecie swoje środowiska i wspieracie kolegów i koleżanki na krańcach świata codzienną modlitwą Zdrowaś Maryjo i comiesięczną, drobną ofiarą materialną.
W tym bardzo wyjątkowym dla Was dniu przyjmijcie, mali misjonarze, jak najserdeczniejsze życzenia prosto z Dyrekcji Krajowej PDM w Warszawie. Życzę Wam, żebyście pamiętali, jak wiele dobra czynicie i jak bardzo pomagacie papieżowi w ewangelizacji świata. Bądźcie dumnie z tego, kim jesteście i co robicie! I nigdy nie traćcie pewności, że to jest potrzebne i ma sens! Razem budzimy do misji!
mj/pdm
Zobacz nasze inne aktualności