W dniach 20-22 lutego w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym pod Warszawą odbyło się spotkanie przedstawicieli piętnastu z osiemnastu ogólnopolskich redakcji misyjnych.
Po prezentacji działalności piętnastu redakcji odbyła dyskusja na temat wyzwań stojących przed czasopismami misyjnymi. Podjęty też został temat współpracy i wymiany doświadczenia na rynku wydawniczym. Odbyły się także przydatne w pracy redakcyjnej szkolenia i warsztaty dotyczące: poprawy jakości publikowanych fotografii, znaczenia krojów pisma w odbiorze treści i prawa autorskiego do wizerunku.
Wykład o zasadach pisowni słownictwa religijnego w teorii i praktyce poprowadził ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna, przewodniczący międzynarodowej Komisji Języka Religijnego, a dr Magdalena Jankosz z UPJPII przybliżyła zasady pisowni słownictwa religijnego z perspektywy redaktora i korektora.
Uczestnicy spotkania gromadzili się na codziennej Eucharystii i wspólnej wieczornej modlitwie.
– „Była to dobra okazja do tego, aby zaprezentować swoją działalność, wymienić się osiągnięciami i wyzwaniami, podjąć różne formy współpracy” – mówi o. Andrzej Danilewicz SVD, odpowiedzialny za organizację wydarzenia z ramienia Komisji Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. Misji i Kontaktów z Polonią.
W Polsce funkcjonuje obecnie osiemnaście redakcji czasopism misyjnych. Są to: „Amahoro”, „Animator”, „Echo z Afryki i innych kontynentów”, „Głoście Ewangelię” „Misje”, „Misje Dzisiaj”, „Misje Salezjańskie”, „Misjonarz”, „Misjonarze Kombonianie”, „Misyjne Drogi”, Misyjnym Szlakiem”, „My a Trzeci Świat”, „Nasze Misje Franciszkańskie”, „Posyłam Was”, „Świat Misyjny”, „Wiadomości Misyjne”, „Wokół Misji Franciszkańskich”, „Wrota Afryki”.
Zobacz nasze inne aktualności