Misyjne spotkanie odbyło się pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. „Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na Niedzielę Misyjną tego roku powiedział, że Kościół nie byłby Kościołem, gdyby nie głosił Ewangelii. Chrystus powołał Kościół dla głoszenia Ewangelii słowami: «Idźcie i nauczajcie wszystkie narody». «Wierzę w Kościół Chrystusowy» jest wołaniem w duchu Papieskiej Unii Misyjnej o jedność, o którą zabiegał jej założyciel bł. Paweł Manna, co było też marzeniem bł. Pauliny Marii Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, i o zjednoczenie w Kościele wszystkich wierzących w Chrystusa. Dlatego gromadzimy się tu z różnych środowisk misyjnych, aby wspólnie wyznać wiarę w jeden, święty i apostolski Kościół” – powiedział dyr. krajowy PDM ks. Maciej Będziński.
Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jan Piotrowski, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie misyjnego zjazdu, zachęcał w homilii, by budować Chrystusowy Kościół we własnych sercach, środowisku i aż po krańce świata. Podkreślił, że świadek Chrystusa to ten, kto jest zatroskany, aby Zbawiciel miał nowych uczniów. „Módlmy się, aby obecna sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej z rozważaniem prawdy «Wierzę w Kościół Chrystusowy», pod opieką Maryi, Matki Kościoła, Jasnogórskiej Pani oraz błogosławionych Marii Teresy Ledóchowskiej, Pawła Manny i Pauliny Jaricot, były owocne dla misyjnego dzieła Kościoła w Polsce i na całym świecie” – zakończył homilię bp Piotrowski.
Sesję naukową w Bastionie św. Barbary otworzył o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej. Uczestnicy odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji powszechnej misji Kościoła.
Pierwszy wykład pt. „Papieska Unia Misyjna sercem Kościoła misyjnego” wygłosił o. prof. Dinh Anh Nhue Nguyen, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej. Gość z Watykanu podkreślił znaczenie Papieskiej Unii Misyjnej, zwanej duszą wszystkich dzieł misyjnych, w misyjnej działalności Kościoła. Przybliżył historię rozwoju tego dzieła i uzasadnienie jego działalności w dokumentach papieskich oraz zachęcił osoby duchowne do gorliwego otwierania serca na misje.
Z kolei s. Kazimiera Serafin SSPC wygłosiła referat pod tytułem: „Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska, patronka współpracy misyjnej, i rodzina Ledóchowskich dla Kościoła powszechnego”, w którym przedstawiła liczne dzieła Błogosławionej na rzecz pomocy misjom w Afryce. „Dzięki jej intensywnej pracy publicystycznej, odczytowej i zorganizowanej systematycznej pomocy duchowej i materialnej tysiące ludzi w Afryce zostało uchronionych od upokarzającego jarzma niewolnictwa” – podkreśliła prelegentka. Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera realizują dziś charyzmat bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, prowadząc animację misyjną. „Jej osoba nadal inspiruje wiele osób duchownych i świeckich do włączenia się w dzieło ewangelizacji” – powiedziała klawerianka.
Następnie ks. dr Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, podzielił się swoim doświadczeniem misyjnym z posługi dla Kościoła w Urugwaju. „Sytuacja społeczna Urugwaju jest dość trudna, bo naród jest od kilkunastu lat poddawany eksperymentom społecznym. Po masonerii doszła tam do władzy dość silna lewica komunistyczna. Kościół, z 2% praktykujących, nie ma żadnego wpływu społecznego. Ksiądz nie może wejść bez powodu do urzędu i szkoły, a mimo to Ewangelię można tam głosić, bo dla Boga najważniejszy jest każdy człowiek” – podkreślił ks. Tomaszewski, który z nadzieją patrzy na przyszłość urugwajskiego Kościoła.
Czuwanie modlitewne rozpoczęto Apelem Jasnogórskim w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Modlitwie przewodniczył o. Luca Bovio IMC, który powiedział: „Założyciel PUM bł. Paweł Manna często przypominał: «Cały Kościół dla całego świata»”. Prośmy więc Panią Jasnogórską o rozwój misji Kościoła, by coraz więcej braci i sióstr było gotowych iść aż na krańce ziemi i głosić Ewangelię tym, którzy nie znają Chrystusa”.
Po apelu odbyła się prezentacja osób przygotowujących się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu na misje, które poprowadziły też część radosną różańca.
Następnie o. Łukasz Kręgiel OSPPE wygłosił konferencję ascetyczną, opartą na Ewangelii z pierwszej niedzieli Adwentu, w której Jezus swoje powtórne przyjście na ziemię porównuje do czasów Noego i wzywa do nawrócenia i nieustannej czujności.
Mszy św. o północy przewodniczył o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny PUM, a homilię wygłosił o. Michał Gawryluk OSPPE. Ojciec paulin wprowadził uczestników czuwania w Adwent, zachęcając do bycia czujnym i gotowym na spotkanie z Panem. „Współczesny człowiek nie ma czasu na refleksję nad zbliżającym się spotkaniem z Bogiem i dlatego Pan daje nam czas Adwentu, aby się nawrócić” – zachęcał zakonnik.
Po Mszy św. sekretarz generalny PUM przyjął 24 nowe osoby do Papieskiej Unii Misyjnej, wręczając im legitymacje członkowskie.
Następnie zebrani wysłuchali świadectwa o posłudze misyjnej w Tanzanii włoskiej wolontariuszki Clary Pautasso, posłanej przez Zgromadzenie Matki Bożej Pocieszenia. (Misjonarze Consolata), która jako pielęgniarka służyła chorym na COVID-19. W tym roku przyjechała do Polski, aby posługiwać wśród uchodźców z Ukrainy.
Adorację Najświętszego Sakramentu w duchu misyjnym poprowadzili ojcowie paulini. Po adoracji odbyło się nabożeństwo za wstawiennictwem bł. o. Pawła Manny, przewodniczyli mu klerycy z WSD w Pelplinie.
Spotkanie animowała muzycznie Schola Parafialna Leśna Podlaska.
Czuwanie zakończyło się o godz. 4.00 rano jutrznią i uroczystym zawierzeniem Pani Jasnogórskiej misyjnych spraw Kościoła w Polsce i na świecie.
W spotkaniu na Jasnej Górze wzięli udział ci, którym bliskie są sprawy misji, a tysiące ludzi, zwłaszcza starszych i chorych, łączyło się duchowo.
Sesja misjologiczna i czuwanie PUM organizowane są od 33 lat z okazji wspomnienia liturgicznego św. Franciszka Ksawerego, patrona Papieskiej Unii Misyjnej.
Unia Misyjna powstała 106 lat temu we Włoszech. W Polsce zatwierdzona została przez Konferencję Episkopatu w Częstochowie w 1924 roku.
Celem Papieskiej Unii Misyjnej jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.
mk/pdm
Zobacz nasze inne aktualności