Pełny tekst pozdrowień
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Jutro obchodzić będziecie rocznicę wybuchu II wojny światowej, która tak boleśnie naznaczyła polski naród. A dziś przeżywamy trzecią wojnę światową. Niech pamięć o minionych doświadczeniach determinuje was do pielęgnowania pokoju w sobie, w rodzinach, w życiu społecznym i międzynarodowym. Módlmy się szczególnie za naród ukraiński. Niech Maryja wspiera was w codziennym wybieraniu dobra, sprawiedliwości i solidarności z potrzebującymi, rodząc w sercach nadzieję, radość i wewnętrzną wolność. Z serca wam błogosławię.
Streszczona katecheza w języku polskim
Dzisiaj rozpoczynamy nowy cykl katechez na temat rozeznawania. Jest ono ważnym aktem, dotyczącym nas wszystkich.
W Ewangelii Jezus mówi o rozeznawaniu za pomocą obrazów zaczerpniętych ze zwykłego życia. Opisuje rybaków, którzy wybierają dobre ryby, a odrzucają złe; albo kupca, który potrafi pośród wielu pereł rozpoznać tę o największej wartości. Albo tego, kto orząc pole, natrafia na coś, co okazuje się skarbem.
W świetle tych przykładów rozeznawanie przedstawia się jako aktywność inteligencji, doświadczenia, a także woli, aby wybrać odpowiednią chwilę: są to warunki dokonania dobrego wyboru. Ewangelia sugeruje jeszcze jeden ważny aspekt rozeznawania: dotyczy on uczuć. Ten, kto znalazł skarb, nie ma trudności, aby sprzedać wszystko, tak wielka jest jego radość. Rozeznawanie wiąże się także z trudem. Bóg zaprasza nas do oceny i wyboru: stworzył nas wolnymi i chce, abyśmy korzystali z naszej wolności. Dlatego rozeznawanie jest wymagające.
Bóg daje człowiekowi precyzyjne pouczenie: jeśli chcesz żyć, jeśli chcesz cieszyć się życiem, pamiętaj, że jesteś stworzeniem, a wybory, których dokonujesz, będą miały konsekwencje dla ciebie, dla innych i dla świata.
Rozeznawanie wymaga znajomości siebie, a przede wszystkim synowskiej relacji z Bogiem. Bóg jest Ojcem i nie zostawia nas samymi, zawsze jest gotów nam doradzić, dodać otuchy, przyjąć. Nigdy jednak nie narzuca swojej woli, bo chce być miłowanym, a nie budzącym postrach.
Niech Duch Święty nas prowadzi! Przywołujmy go każdego dnia, szczególnie wtedy, gdy musimy dokonywać wyborów.
KAI/Watykan
Zobacz nasze inne aktualności