Zapowiadając Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, który przeżywaliśmy w październiku 2019 r., papież Franciszek napisał: „List apostolski Maximum illud zachęcał, z duchem proroczym i ewangeliczną odwagą, aby wyjść poza granice narodów, żeby dawać świadectwo o zbawczej woli Boga poprzez powszechną misję Kościoła. Zbliżające się stulecie jego opublikowania niech będzie bodźcem do przezwyciężenia powracającej pokusy, która czai się za wszelką introwersją kościelną, za wszelkim zamknięciem w swoich bezpiecznych granicach, za każdą formą pesymizmu duszpasterskiego, za wszelką bezpłodną tęsknotą za przeszłością, abyśmy mogli się otworzyć na radosną nowość Ewangelii. Także w naszych czasach, rozdartych tragediami wojny i zagrożonych zasmucającą chęcią podkreślania różnic i wzniecania konfliktów, niech z nowym zapałem zostanie zaniesiona do wszystkich Dobra Nowina, że w Jezusie przebaczenie zwycięża grzech, życie pokonuje śmierć, a miłość strach, dając poczucie bezpieczeństwa i nadzieję”.
Jednym z elementów tego procesu jest oczywiście studium misjologii. Z jednej strony pozwala ono zobaczyć najgłębszą motywację i misyjny dorobek Kościoła, z drugiej zaś daje nowe impulsy i inspiruje do posługi misjonarskiej oraz do misyjnej animacji i formacji. W tej perspektywie zapraszamy do wnikliwego studium kolejnego numeru naszego półrocznika. Prezentujemy w nim m.in. refleksje na temat roli Ducha Świętego w dziele misyjnym i miejsca misji w życiu Kościoła. Pochylamy się także nad wzajemnymi relacjami Biblii i lokalnych kultur w kontekście ewangelizacji. Ze względu na jesienny Synod Biskupów poświęcony Amazonii nie mogło zabraknąć tematów związanych z tą częścią świata i różnymi wymiarami posługi misyjnej tam realizowanych.
Jak zawsze, także w tym numerze „Lumen Gentium” nie brakuje opracowań o charakterze kronikarskim, recenzji i wspomnień o wybitnych misjologach. W pewnym sensie niniejszy numer naszego półrocznika staje się także pomostem w misjologicznej sztafecie pokoleń. Cieszymy się bowiem ze wspaniałego jubileuszu 50-lecia misjologii na ATK/UKSW, co bez wątpienia staje się okazją do podsumowań misjologicznego dorobku tego czasu.
Z drugiej strony, wiele artykułów i opracowań tego numeru zostało przygotowanych przez młodych misjologów, doktorantów i prawdziwych pasjonatów działalności misyjnej Kościoła, misjologii i formacji misyjnej. Mamy nadzieję, że ich opracowania i naukowa konsekwencja zainspirują kolejnych.
Ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM, zastępca red. naczelnego
Zobacz nasze inne aktualności